Wiosenna konwekcja, intensywne opady śniegu, krupy śnieżnej, a także gradu

Dzisiejszy dzień zgodnie z zapowiedziami przyniósł nam silne opady śniegu, krupy śnieżnej i gradu. Do tego silnie wiało i zrobiło się znacznie chłodniej. Opady były tak intensywne, że chwilowo zabielały się krajobrazy!

Zimne masy pochodzenia polarnomorskiego spływają do Polski z północnego zachodu Europy. Różnicę dosłownie czuć w powietrzu, gdyż powietrze, którym oddychamy jest „ostrzejsze” i chłodniejsze w porównaniu z tym jeszcze z dnia wczorajszego. Najcieplej w dniu dzisiejszym było na zachodzie, gdzie termometry pokazały do 8°C, a najchłodniej było na wschodzie do zaledwie 4°C.

konwekcja wiosna rmadt
Konwekcja w województwie świętokrzyskim. Autor „rmadt”

Od godzin południowych w całej Polsce gwałtownie rozwijała się konwekcja, która przyniosła nam intensywne opady śniegu, krupy śnieżnej i gradu. Lokalnie opady były na tyle mocne, że chwilowo zabielały się krajobrazy. W czasie przechodzenia opadów silnie wiał wiatr, a temperatura spadała do około 0°C.

konwekcja wiosna mysza
Konwekcja w województwie łódzkim. Autor „Mysza”

W dniu jutrzejszym czeka nas kontynuacja opadów różnego rodzaju, z największym nasileniem na zachodzie, północnym zachodzie, centrum i północy. Wielu miejscach może zagrzmieć i przejdą burze. Będzie chłodniej niż dzisiaj od 7°C na południowym zachodzie, do 2-3°C na wschodzie. Najmniejsze szanse na śnieżyce wystąpią na południu kraju.

DSC07380
Śnieżyca przeszła przez Lublin.

Z racji niższych temperatur szanse na utrzymanie się śniegu będą większe, dlatego uważajmy na drogach i chodnikach, gdyż będzie bardzo ślisko. Zadbajmy również o właściwy ubiór, ponieważ pogoda o tej porze roku bywa bardzo zdradliwa.