Śnieżyce i intensywne opady śniegu w Polsce

Do Polski zaczyna docierać aktywny opadowo front atmosferyczny z południa kontynentu. Spodziewamy się intensywnych ciągłych opadów śniegu, momentami o charakterze śnieżyc. W związku z dynamiczną pogodą rozpoczynamy relację na żywo. Zapraszamy do śledzenia wpisów i przesyłania swoich zdjęć na adres kontakt@meteoserwis24.pl.

22:10

Tym wpisem kończymy relację na żywo. Dziękujemy za śledzenie naszych wpisów oraz przesłanych zdjęć.

22:00

Front wyraźnie zanika, lecz opady nadal występują w wielu miejscach centralnej i wschodniej Polski. Pada wyłącznie śnieg, a tam gdzie jeszcze nie dawno panowała szaruga zaczyna się robić biało – mowa tu przede wszystkich o wschodnich krańcach Polski. Miejmy nadzieję, że śniegu spadnie na tyle, aby przynajmniej noce nie były tak ciemne.

Spoglądając na mapy temperatur wyraźnie widać słabszy napływ ciepłego powietrza, ponieważ na Lubelszczyźnie temperatura spadła poniżej 1°C, a w woj. podkarpackim trzyma obecnie słaby mróz.

17:10

Zdjęcie typu „przed i po”:

Opady śniegu kamera drogowa
Zdjęcie: www.traxelektronik.pl/pogoda/

Obecnie strefa opadów śniegu słabnie w oczach. Podejrzewamy, że opady ustaną najpóźniej do godziny 1-2 w nocy lub mogą być jeszcze symboliczne. Można śmiało powiedzieć, że na tak śnieżny dzień mieszkańcy centrum oraz południa kraju czekali blisko dwa lata. Poprzedni zima okazała się wyjątkowo ciepła i mało śnieżna.

15:20

Śnieg nie przestaje padać. W województwie śląskim oraz małopolskim pokrywa miejscami sięga 20 centymetrów. Tam gdzie opady utrzymują się od wczoraj leży przynajmniej 10 cm świeżego puchu.

12:30

Publikujemy Wasze zdjęcia:

11:30

Temperatura maksymalna w Polsce 25 stycznia 2015

Ciepłe masy powietrza utrzymują się nadal nad wschodnimi regionami Polski, gdzie notujemy do 3°C ciepła. Lokalnie jest jeszcze cieplej. W strefie opadów panuje mróz, na ogół do -1°C i -2°C. Do zachodnich dzielnic kraju dociera łagodniejsze powietrze.

10:00

W końcu doczekaliśmy się śnieżnej zimy
W końcu doczekaliśmy się śnieżnej zimy. Zdjęcie rmadt

Po całonocnych opadach śniegu w wielu miejscach południowej i centralnej Polski jest blisko 10 cm śniegu. Na pewno znajdą się regiony, gdzie śniegu jest jeszcze więcej. Tak jak wspominaliśmy także dzisiaj spodziewamy się silnych opadów śniegu i to dokładnie w tych miejscach, gdzie opady utrzymują się od wczoraj. Spadnie zatem kolejne kilka centymetrów.

Sprawdziliśmy również sytuację na drogach. Warunki są bardzo trudne, najgorzej jest tradycyjnie na drogach lokalnych, zalecamy zachować ostrożność i zdjąć nogę z gazu.

21:50

Opady śniegu kamera drogowa
www.traxelektronik.pl/pogoda/

W wielu regionach spadło już ponad 4 cm śniegu, w ciągu nocy spodziewamy się kolejnych cm świeżego puchu. Bardzo możliwe, że do rana lokalnie będzie ponad 10 cm śniegu.

21:25

Strefa opadów śniegu nad Polską
Grafika: misi.ayz.pl/pogodynka/

Obecnie strefa opadów rozciąga się od Ełku po Opole. W najbliższym czasie strefa zatrzyma się i powoli zacznie się umacniać. Najmocniejszych opadów spodziewamy się w nocy i w ciągu jutrzejszego dnia. Zacznie też spływać chłodniejsze powietrze  z północy.

19:00

Paskudna mżawka występuje w Lublinie oraz większości miejscowości Lubelszczyzny, zaś pasie od Śląska po Mazowsze sypie śnieg. Miejscami spadło do 2-3 cm śniegu.

17:20

Opady śniegu kamera drogowa
www.traxelektronik.pl/pogoda/

Powyższe zdjęcie potwierdza, że mamy do czynienia z intensywnym opadem. Śnieg przeważnie jest drobny, ale pada bardzo gęsto.

17:00

Opady śniegu kamera drogowa
www.traxelektronik.pl/pogoda/

Strefa opadów w dalszym ciągu się wzmacnia. W wielu miejscach natężenie opadów jest dosyć spore, w ciągu godziny spada około 1 cm świeżego śniegu. W tej chwili najsilniejsze opady występują od Kielc po Katowice. W kolejnych godzinach strefa opadów będzie się rozrastać.

15:50

Strefa opadów zaczyna się wzmacniać, a temperatura spadać. Jest to istotny fakt, gdyż tylko przy temperaturze ujemnej śnieg przestaje się topić i zaczyna się tworzyć pokrywa śnieżna. Dodatnie temperatury występują tylko woj. lubelskim oraz podkarpackim. Przypominamy, że największe ilości śniegu mają spaść dopiero w ciągu dzisiejszej nocy, a znaczna część jutrzejszego dnia.

15:10

Opady śniegu kamera drogowa
Zdjęcie: www.traxelektronik.pl/pogoda/

Opady zaczynają się nasilać..mocno pada śnieg na Górnym Śląsku, w Małopolsce i w woj. Świętokrzyskim, słupki rtęci w tych regionach pokazują w granicach 0*C.

14:35

Intensywna strefa opadowa rozrasta się w woj. Małopolskim i kieruje się głównie w kierunku północno-zachodnim, z której pada śnieg. Na pozostałym obszarze Polski południowej pada przelotnie śnieg o natężeniu słabym lub umiarkowanym.

14:10

Póki co opady nie są aż tak intensywne jak zapowiadały na to modele, jednak trzeba się liczyć z tym, że największe opady prognozowane są na wieczór i noc.

13:40

W pasie od Lubelszczyzny po Podkarpacie temperatura powyżej 0*C, stąd też pada tam przeważnie deszcz/mżawka do tego w niektórych regionach jest mglisto. Im dalej na zachód i północny-zachód tym temperatura niższa, której towarzyszą opady śniegu lub śniegu z deszczem. Obecnie strefa z opadami śniegu dotarła już do zachodniej części Opolszczyzny oraz Górnego Śląska i Gór Świętokrzyskich.

13:10

ciepłe powietrze
Grafika: www.traxelektronik.pl/pogoda/

Ciepłe powietrze już dociera do wschodnich dzielnic Polski. Na Lubelszczyźnie miejscami jest ponad 3°C, do tego pada mżawka i utrzymują się gęste mgły. To na pewno nie jest przyjemna pogoda!

13:00 

Tak jak wspominaliśmy w poprzednio wydanej prognozie, front znacznie zmienił trasę i największe ilości śniegu spadną na południu oraz częściowo w dzielnicach centralnych kraju. Obecnie opady pojawiają się na południu, lecz mocniejszych opadów spodziewamy się dopiero wieczorem oraz przede wszystkim w nocy.

3 KOMENTARZE

  1. Na Lubelszczyźnie 0.7 st.C i opady mżawki. Wiecie może czy u mnie spadnie śnieg ?

Comments are closed.