Ośrodek niskiego ciśnienia utworzył się nad Afryką, aby następnie przemieszczać się w kierunku wysp Kanaryjskich. Silny wschodni wiatr znad Afryki uniósł ze sobą ogromne ilości piachu i kurzu. To największa kalima od około 30 lat.

Czym jest kalima?

Kailma (hiszp. calima) to zjawisko atmosferyczne, które wywoływane jest silnym wschodnim wiatrem (hiszp. sirocco) wiejącym ze wschodu znad Afryki. Silny wiatr wraz z gorącymi masami powietrza niesie ze sobą tony piasku i kurzu. W okresie letnim powoduje upały do 40 stopni Celsjusza, a zimą ponad 30 stopni Celsjusza – podaje strona hiszpania-portal.pl.

Na filmie powyżej widać ogromne ilości piasku unoszone przez silny wiatr. Bardzo trudne warunki nad wyspami utrzymywały się przez kilka dni. Piasek był wszędzie, powodując utrudnienia z oddychaniem, ruchem drogowym oraz lotniczym.

Wyjątkowo spektakularnie kalima wyglądała na zdjęciach satelitarnych. Wraz napływem ogromnej ilości piachu napłynęło także gorące powietrze. Temperatura nad wyspami wzrosła do 30 stopni Celsjusza.

Tegoroczna kalima okazała się największa od blisko 30 lat. Zjawisko rozpoczęło się 22 lutego. Obecnie sytuacja nad wyspami Kanaryjskimi wróciła do normy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here