Bardzo mroźna zima w Stanach Zjednoczonych przyczyniła się do powstania rekordowo dużej pokrywy lodowej na Wielkich Jeziorach. Okazuje się, że jej obecna powierzchnia jest największa w tym stuleciu i sięga blisko 80% powierzchni wody. Kolejne prognozy zwiększają szanse na poprawienie tego rekordu.

Zgodnie z wyliczeniami NOAA lód pokrywa 78,7% powierzchni jezior – jest to stan z dnia 6 lutego. W tym stuleciu nie zdarzyło się jeszcze, aby lodu było tak dużo. Dotychczas najbardziej zmrożonymi latami był rok 2009 oraz 2003, a wcześniej 1996. To właśnie w ’96 roku lodu było tak dużo jak jest obecnie. Zapewne rok 2014 jeszcze się poprawi, ponieważ przez kolejne 10 dni na północy Stanów Zjednoczonych odwilży nie będzie.

Powyżej przedstawiamy zdjęcie satelitarne pokazujące jak  duży zasięg posiada lód. Średnia wieloletnia oscyluje wokół 50%, którą wypracowały zimy z lat ’70 oraz ’80. Również w latach ’90 parę zim dało duży zasięg lodu. Obecne stulecie częściej dawało ciepłe niż mroźne zimy.

Jak wyglądają statystyki dla każdego z jezior? Jezioro Górne zmrożone jest w 92%, jezioro Huron w 88%, Erie w 95% zaś Michigan w 53%, najmniej lodu jest na jeziorze Ontario, które zostało zmrożone tylko w 29%. Jedno jest pewne, obecna powierzchnia lodu na pewno ulegnie powiększeniu, gdyż prognozy widzą kolejne fale mrozu, w czasie których w rejonie Wielkich Jezior temperatury będą spadać do poziomu -30*C.