Pełnia Księżyca super Księżyc
Pełnia Księżyca (pixabay.com)

Pełnia księżyca, wszystkim nam kojarzy się z czymś tajemniczym, może romantycznym, a na pewno powodującym zadumę. Nie będziemy jednak szukać więcej skojarzeń, zaś jako ciekawostkę powiemy, że jest inna pełnia księżyca. Jest nią super księżyc, rozumiemy przez to księżyc w pełni znajdujący się w perygeum swojej orbity okołoziemskiej, czyli w punkcie, który jest najbliżej ziemi.

Z super pełnią księżyca w tym roku będziemy mieć do czynienia kilka razy. Jest to nie lada gratka, ze względu na to, że mamy wówczas optyczne wrażenie, że księżyc jest większy. I nie jest to tylko subiektywne wrażenie, Srebrny Glob jest jaśniejszy o około 30% i większy o blisko 14%.

Super Księżyc, pełnia
Super Księżyc, pełnia (pixabay.com)

Skoro już wiadomo z czym będziemy mieć do czynienia warto zadać najważniejsze pytanie, czyli ”kiedy?”. Najbliższa super pełnia ma mieć miejsce jeszcze w tym miesiącu, czyli 30 stycznia. Kolejny super księżyc pojawi się na niebie 12 lipca, 10 sierpnia i 9 września.

3 KOMENTARZE

  1. dziękuję Ci za motywację, bo wiem że zawsze przeczytasz i skomentujesz, przez to mam ochotę częściej pisać o tej tematyce:)

  2. Pisz Pawle jak najwięcej,może zachwyci innych.A wtedy co zrobiłam to słabe niestety zdjęcie to Księżyc był tak wielki ,że aż przerażający.

Comments are closed.