Hagupit zaczyna słabnąć i nie jest już tajfunem 5 kategorii. Super tajfun w miarę zbliżania się do lądu coraz bardziej traci swój impet, jednak wciąż stanowi ogromne zagrożenie dla mieszkańców. Obecnie trwają już ostatnie przygotowania na uderzenie żywiołu.

W dniu wczorajszym informowaliśmy o powstaniu potężnego tajfunu na wodach zachodniego Pacyfiku. Obecne prognozy delikatnie napawają optymizmem, ponieważ super tajfun powoli słabnie, lecz synoptycy spodziewają się uderzenia żywiołu w centralną część kraju.

Jeszcze parę dni temu trwały spory o dokładne miejsce uderzenia tajfunu. Jeśli nie wydarzy się nic niespodziewanego, to tym miejscem będzie północna część wyspy Samar. Największe zniszczenia spodziewane są na południowym wybrzeżu wyspy, gdy Hagupit będzie posiadał 4 kategorię siły. Oznacza to fale morskie dochodzące do 3-4 metrów i wiatr wiejący ponad 200 km/h, a w porywach dochodzący do 250 km/h.

Powyższe prognozy zapowiadają co prawda uderzenie tajfuny Hagupit w centralną część kraju, lecz na szczęście żywioł częściowo ominie regiony zdewastowane przez tajfun Haiyan. Prognozy innych ośrodków jeszcze bardziej spychają tajfun na północ kraju.

Pamiętajmy, że silny wiatr to nie jedyna zagrożenie ze strony tajfunu. Zapowiadane są również bardzo obfite opady deszczu. Poniżej zamieszczamy prognozę modelu ECMWF, który przewiduje, że spadnie średnio od 150 do 400 mm deszczu na metr kwadratowy ziemi.

Super tajfun Hagupit zaczyna słabnąć. Prognoza opadów modelu ECMWF
Prognoza opadów modelu ECMWF.

Nie wykluczone, że punktowo sumy opadów będą jeszcze wyższe, dlatego z całą pewnością dojdzie do wystąpienia powodzi oraz lawin błotnych. Władze naciskają mieszkańców, aby nie zostawali w swoich domach tylko udali się do uprzednio przygotowanych schronów. Obecnie trwa odliczanie godzin do nadejścia żywiołu.