Tak tragicznych świąt Bożego Narodzenia Ameryka nie doświadczyła już od wielu lat. W południowych, południowo-zachodnich i środkowo-zachodnich stanach szalały burze i tornada.

Powodzie błyskawiczne towarzyszące burzom w Missouri i Illinois doprowadziły do śmierci 13 osób. Służby ratownicze ewakuowały część mieszkańców Missouri, zamkniętych zostało również kilka dróg.

fot.: wsj.com
fot.: wsj.com

Jedenastu mieszkańców stanu Texas zginęło podczas przejścia tornada w miejscowości Garland. Porywy wiatru dochodziły do ekstremalnej prędkości 322 km/h (!), które z łatwością spychały samochody z autostrad. Jak szacują eksperci na terenach metropolitarnych miasta Dallas zniszczonych zostało, aż 800 domów.

fot.: Associated Press Photo

National Weather Service ogłosiło ostrzeżenie przed ekstremalnymi zdarzeniami pogodowymi, które mogą wystąpić w centralnych stanach USA , włączając w to burze śnieżne w New Mexico, Texas, Oklahoma oraz powodzie błyskawiczne mogące wystąpić na terenie pomiędzy stanem Texas i Indiana.

fot.: rt.com
fot.: rt.com

Susana Martinez, gubernator New Mexico, po przejściu burzy śnieżnej i akumulacji ponad 60cm śniegu ogłosiła stan wyjątkowy na terenie całego stanu.

fot.: abc11.com
fot.: abc11.com

Ekstremalna pogoda doprowadziła w niedzielę do anulacji blisko 1500 lotów krajowych. Ponad połowa z nich została anulowana na lotniskach w Dallas.