Lądowanie na komecie. W środę sonda Rosetta zbliży się do komety 67/P Churyumov-Gerasimenko
Podgląd youtube/ScienceCasts: How to Land on a Comet

Historia dzieje się na naszych oczach. Już tylko godziny dzielą nas od bezprecensowego wydarzenia w dziejach człowieka i astronautyki. W środę 12 listopada 2014 ludzkość po raz pierwszy dokona próby posadzenia sztucznej sondy na powierzchni komety. Skala wyzwania jest niespotykana.

Nieregularna powierzchnia jądra komety to miejsce ekstremalnie trudne do wylądowania na nim. Sonda Rosetta i lądownik Philae są już gotowe, by zmierzyć się z zadaniem. Jeśli manewr się powiedzie, będzie to zwieńczenie 20 lat pracy nad tą jedną z najbardziej ambitnych misji do tej pory i 10 lat pościgu za kometą 67/P Churyumov-Gerasimenko.

Oto 8 najważniejszych etapów misji, które są krytyczne do powiedzenia się manewru:

1. 11.11 20:30 – pierwsza decyzja za/przeciw

Zespół dynamiki lotu decyduje, czy Rosetta jest we właściwym punkcie orbity przed uruchomieniem silników mających nakierować ją na trajektorię lądowania.

2. 12.11 01:00 – druga decyzja za/przeciw

Kolejny punkt decyzyjny o kontynuacji misji. Najpierw zespół dynamiki lotu musi przygotować zestaw instrukcji oprogramowania do wysłania do sondy Rosetta, mających nakierować lądownik na właściwą trajektorię. Następnie zespół sprawdzi ogólny stan techniczny sondy i upewni się, że jest gotowa do działania.

3. 02:35 – trzecia decyzja za/przeciw

Finalne sprawdzenie stanu technicznego lądownika Philae.

4. 07:03-08:03 – ostateczny manewr dostarczenia lądownika

Rosetta uruchamia silniki, by wprowadzić siebie i lądownik na odpowiednią trajektorię do lądowania. Manewr potrwa około 6 minut i wyniesie sondę na odległość ok. 22.5 km od centrum komety.

5. 07:35-08:35 – czwarta decyzja za/przeciw

Zespół ostatecznie decyduje o separacji lądownika Philae od Rosetty. Z tego punktu nie ma odwrotu. Raz oddzielony Philae nie ma możliwości powrotu do sondy.

6. 10:03 – potwierdzenie separacji lądownika odebrane na Ziemi

Odebranie sygnału z Rosetty potwierdzającego oddzielenie się od niej lądownika. Separacja nastąpi o 09:35, a sygnał z sondy potrzebuje 28 minut i 20 sekund, aby dotrzeć na Ziemię. Jeśli manewr się powiedzie, zespół będzie miał 90-sekundowe okno czasowe na odbiór potwierdzenia z Rosetty.

7. 11:53 – odebranie pierwszych sygnałów z lądownika

Pierwszy sygnał z lądownika przetransmitowany do Rosetty, a następnie na Ziemię. Philae będzie wysyłał dane o swoim stanie technicznym, a także dane naukowe. Najpierw musi jednak zestawić połączenie z sondą, ponieważ nie może bezpośrednio skomunikować się z Ziemią.

8. 17:02 – lądowanie na komecie

Odbiór sygnału o posadzeniu lądownika na powierzchni komety. Po tym sygnale Philae wystrzeli harpun, aby mocno przytwierdzić się do obiektu o niezwykle małej sile grawitacji. Kolejne sygnały potwierdzą, czy lądownik przetrwał lądowanie. Zespół ma 40-minutowe okno czasowe na odebranie powyższych potwierdzeń.