Jeszcze tylko przez kilkanaście godzin mieszkańcy Filipin zmagać się będą z tajfunem Hagupit. Obecnie tajfun znajduje się nad wschodnią częścią kraju, przemieszczając się bardzo powoli w kierunku północno wschodnim. Zniszczenia są bardzo duże, ale jak dotąd potwierdzono śmierć około 20 osób.

W momencie uderzenia tajfunu Hagupit na wyspę Samar posiadał 3 kategorię, a siła wiatru wynosiła 175 km/h, zaś w podmuchach dochodziła do 250 km/h. Ciśnienie w jego centrum spadło do 935 hPa.

Na szczęście w miarę przemieszczania się w głąb kraju coraz bardziej tracił na intensywności, dzięki zaciągnięciu z północy znacznie chłodniejszego, ale i suchszego powietrza. Przestał być zatem super tajfunem, zaś w dniu dzisiejszym stracił i to miano, ponieważ obecnie jest tropikalną burzą.

Mimo wszystko wciąż bardzo silnie wieje. Obecne dane mówią o wietrze dochodzącym do 100 km/h, a w porywach do 148 km/h. Poza silnym wiatrem utrzymują się intensywne opady deszczu, w ciągu kolejnych kilkunastu godzin ma spaść 200 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi.

Dotychczas oficjalnie potwierdzono śmierć około 20 osób. Wszystko wskazuje na to, że ofiar będzie znacznie mniej niż rok temu, po przejściu tajfunu Haiyan. Przede wszystkim jest to skutkiem ogromnej skali ewakuacji, gdyż ze specjalnie przygotowanych schronów skorzystało około 1 miliona osób.