Słonecznie i upalnie

Tegoroczne lato, po bardzo ładnej wiośnie zawodzi pod względem pogody. Ostatnio aura bardzo często przypominała raczej wczesną jesień niż najcieplejszą porę roku. Obecnie temperatura w najcieplejszym momencie dnia nieznacznie przekracza 20 stopni Celsjusza, a jak było rok temu?

Rekordowa fala upałów

Zeszłoroczny sierpień dosłownie bił na głowę wszystkie poprzednie miesiące pod względem temperatur oraz opadów. Od początku miesiąca nasz kraj nawiedziła niezwykle rzadko spotykana fala upałów, której apogeum przypadło na 6-8 sierpnia. Wówczas tylko nad samym morzem było nieco chłodniej. W pozostałych regionach temperatura wyraźnie przekraczała 30 stopni Celsjusza, zbliżając się do granicy 40 kresek powyżej zera!

8 sierpnia 2015 fala upałów
Rok temu było naprawdę gorąco. Grafika www.weatheronline.pl

Ostatecznie fala upałów, która rozpoczęła się na początku miesiąca ustąpiła miejsca nieco łagodniejszemu powietrzu dopiero w połowie miesiąca. W niektórych miejscowościach upalne powietrze utrzymywało się około 10 dni!

Niestety wysokim temperaturom towarzyszyły bardzo niskie sumy opadowe. W wielu regionach Polski panowała bardzo duża posucha.

 

Niektóre małe cieki wodne wyschły całkowicie, a w niektórych miejscach w Polsce woda była dowożona do mieszkańców. Nie był to tylko efekt suchego i upalnego sierpnia, ale konsekwencja kliku miesięcy z wyraźnym deficytem opadów.