Susza w Polsce, kukurydza zniszczona przez suszę

Gdy zrobiło się nieco chłodniej warto delikatnie podsumować miniony miesiąc, który zapisał się jako najgorętszy w historii polskiej meteorologii. Było maksymalnie dużo dni z upałem, odnotowano najwyższą temperaturę, i niestety było sucho.

Nowy rekord temperatury maksymalnej w czerwcu

Dokładnie 26 czerwca o godzinie 15:20 w miejscowości Radzyń w woj. lubuskim miejscowa stacja meteorologiczna odnotowała 38,2 stopni Celsjusza. Jest to nowy rekord maksymalnej temperatury dla tego miesiąca. Poprzedni rekord wynosił 37,2 stopnie i zanotowany został w miejscowości Ceber (województwo dolnośląskie) 21 czerwca 2000 roku.

O tym jak było gorąco najwięcej powiedzą grafiki temperatury maksymalnej dla dnia 30 czerwca oraz 26 czerwca, gdy pobitych zostało wiele rekordów.

Temperatura maksymalna w Polsce 30 czerwca 2019
Temperatura maksymalna w Polsce 30 czerwca 2019. Grafika twitter.com/meteoprognozapl
Temperatura maksymalna w Polsce 26 czerwca 2019
Temperatura maksymalna w Polsce 26 czerwca 2019. Grafika twitter.com/meteoprognozapl

Najgorętszy okazał się Radzyń w woj. lubuskim, w zasadzie nie dało się odczuć różnicy w zestawieniu z Poznaniem, gdzie temperatura urosła do szalonych 38 stopni Celsjusza. Warto w tym miejscu zatrzymać się nad Poznaniem, w którym odnotowaliśmy wiele dni z upałem, co przedstawia poniższe zestawienie.

Temperatura w Poznaniu w miesiącu czerwiec
Temperatura w Poznaniu w miesiącu czerwiec. Grafika ogimet.com

Aż 18 dni w miesiącu temperatura przekraczała 29 stopni Celsjusza w cieniu, z czego 11 dni przyniosło temperaturę ponad 30 stopni! Upalnej aurze towarzyszył brak opadów, które w skali całego miesiąca okazały się znikome, ponieważ spadło około 4 mm deszczu.

Postępująca susza

Coraz gorzej wygląda sytuacja związana z opadami, których w ostatnim miesiącu było mało. Przypominamy, że burze są zjawiskami lokalnymi, które przynoszą krótkotrwałe, ale intensywne zjawiska. Woda pochodząca z tego typu opadów nie jest w stanie wniknąć głęboko w glebę, która przez znaczne wysuszenie zmniejsza swoje właściwości przepuszczania wilgoci.

Klimatyczny Bilans Wodny (KBW)
Klimatyczny Bilans Wodny (KBW). Rok: 2019; okres: 05 (1.V – 30.VI). Grafika susza.iung.pulawy.pl
Bilans wodny w Polsce
Bilans wodny w Polsce. Grafika susza.iung.pulawy.pl

Dane zgromadzone przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (Państwowy Instytut Badawczy) wskazują na występowanie suszy rolniczej na obszarze 14 województw. Czytając opis do mapy i tabel czytamy: „Pierwsza dekada czerwca na przeważającym obszarze kraju była bardzo sucha z opadami poniżej 5 mm, a miejscami w ogóle nie występującymi. Jedynie w północno-zachodniej części kraju notowano większe opady od 10 do 50 mm oraz we wschodnich terenach Polski od 10 do 30 mm. Natomiast w drugiej i trzeciej dekadzie tego miesiąca w części południowej i środkowej Polski opady były w dalszym ciągu niskie od 5 mm (a miejscami w ogóle nie wystąpiły) do 15 mm. Stosunkowo wysokie opady notowano w północnej części kraju (w drugiej dekadzie) oraz miejscami we wschodniej części Polski (w trzeciej dekadzie) od 20 do ponad 50 mm.

Długotrwały brak opadów przyczynił się do wzrostu liczby województw objętych suszą rolniczą. Obecnie tych województw jest 14, w poprzednim okresie było ich 10. Blisko połowa gmin w Polsce boryka się z jej skutkami (49,21% gmin kraju), obecnie aż 28% gruntów ornych dotkniętych zostało suszą rolniczą – podaje IUNiG.

Niestety w najbliższych dniach nie spodziewamy się wystąpienia opadów, które mogłyby załagodzić skutki suszy. Te wystąpią, ale głównie na północy kraju, gdzie spadnie od 5 do 20 mm, nad samym wybrzeżem sumy mogą być większe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here