Zanosi się na burze w górach

Tragiczna w skutkach okazała się burza, która w dniu dzisiejszych przeszła nad Tatrami. 5 osób zginęło, w tym dwoje dzieci, a kilkadziesiąt zostało rannych. Uwaga, gdyż jutro i pojutrze w regionie Tatr także może zagrzmieć.

Burza w Tatrach okazała się tragiczna

Nic nie zwiastowało nadejścia burzy, która utworzyła się nad Słowacją. Od dłuższego czasu niebo było gęsto zasnute chmurami. Pierwsze grzmoty były słyszalne około 12:30, zaś o 13 burza przeszła nad Zakopanem. Grzmoty były na tyle gwałtowne i doniosłe, że trzęsły się szyby w budynkach. Sama zaś burza nie była gwałtowna – padał umiarkowanie silny deszcz, także porywy wiatru nie były znaczące. Głównym zagrożeniem ze strony burzy okazały się intensywne wyładowania atmosferyczne, które w wysokich partiach gór zawsze są absolutnie niebezpieczne. Tak naprawdę każda burza podczas przebywania na wysokich wzniesieniach niesie ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo.

Opublikowany przez Tygodnik Podhalański Czwartek, 22 sierpnia 2019

Jeszcze w trakcie trwania burzy nad Zakopanem zaczęły kursować helikoptery. Bardzo szybko okazało się, że są osoby poszkodowane, w tym ofiary śmiertelne. Obecnie mowa jest o 5 osobach zabitych (jedna po stronie słowackiej), w tym dwójce dzieci i blisko 100 osobach rannych, które przetransportowane zostały do szpitali w Zakopanem, Krakowie, Suchej Beskidzkiej, Nowym Targu i Myślenicach – podaje interia.pl i tatromaniak.pl.

Opublikowany przez Tygodnik Podhalański Czwartek, 22 sierpnia 2019

Zamknięty szlak na Giewont

„Uwaga, szlak turystyczny z Wyżniej Kondrackiej Przełęczy na Giewont jest nieczynny do odwołania! Szlak i sztuczne ułatwienia po dzisiejszej burzy wymagają przeglądu! Przebywanie w tym miejscu jest niebezpieczne! ” – można przeczytać na stronie fb/TPN. Bardzo prawdopodobne, że uszkodzeniu uległ łańcuch znajdujący się na szlaku na Giewont.

Najbliższe dni z burzami w Tatrach

Pojawiają się informacje o braku zagrożeń burzami w regionach górskich. Prognozy burz jak najbardziej się pojawiły, lecz mowa była o umiarkowanych i słabych burzach, które mogły wystąpić na krańcach wschodnich oraz południowych Polski.

O sile burz świadczy siła wiatru oraz intensywność opadów i wyłącznie te czynniki wpływają na wydawanie ostrzeżeń przed spodziewanymi gwałtownymi burzami. Prognoza ilości i gwałtowności wyładowań jest bardzo trudna do przewidzenia i nie jest uwzględniania przy ostrzeżeniach meteorologicznych i określaniu siły burz.

Czy turyści zlekceważyli zbliżającą się burzę?

Dzisiejsza burza utworzyła się nad Słowacją i pograniczem z Polską. Tak naprawdę czasu na opuszczenie szlaków wysokogórski było bardzo mało. Zielone ślady na mapie wskazują, że wyładowania doziemne wystąpiły przede wszystkim po stronie słowackiej i miały miejsce godzinę przed wystąpieniem wyładowań po polskiej stronie Tatr.

Burze w Tatrach
Burze w Tatrach. Grafika burze.dzis.net

W piątek oraz w sobotę także w regionie Tatr spodziewamy się burz. Pamiętajmy, aby szczególnie w górach nie lekceważyć burz, które z uwagi na wyeksponowanie i odkryte przestrzenie są bardzo niebezpieczne!

Przypominamy także o odpowiednim zachowaniu w czasie, gdy burza zaskoczy nas na otwartym górskim terenie. Informacja za facebook.com/TatrzanskiParkNarodowy/:

Poniżej przypominamy kilka ważnych zasad zachowania w czasie burzy. Prawdopodobieństwo, że turysta górski zostanie porażony piorunem na szlaku, jest realne! Burze w górach występują częściej niż na nizinach, a ukształtowanie górskiego terenu sprawia, że jeśli burza zastanie turystów w miejscu znacznie wystającym ponad otoczenie – na przykład na szczytach czy graniach – to prawdopodobieństwo porażenia będzie znacznie większe. Burza w górach to najgroźniejsze zjawisko tatrzańskiego lata. Uderzenia pioruna zdarzały się i na wyniosłych szczytach, i na bezpiecznej – zdawałoby się – ścieżce wokół Morskiego Oka. Burze najczęściej występują w czerwcu i lipcu w godzinach południowych.

Dobrym zwyczajem jest wczesne rozpoczynanie wycieczki.
Zauważywszy objawy zbliżającej się burzy, należy jak najszybciej najbliższym szlakiem zejść z grani lub ze szczytu w dolinę. Nie należy zwlekać ani chwili. Piorun może uderzyć nie tylko bezpośrednio pod burzową chmurą, ale i w odległości kilku kilometrów od jej krawędzi – przy czystym niebie i słońcu świecącym nad nami.
Gdy mimo wszystko burza nas zaskoczy, nie wolno się chować do mokrych żlebów lub pod skalne okapy ani opierać o skałę.
Należy usiąść na plecaku i, podkurczając nogi, zwinąć się „w kłębek”.
Należy zabezpieczyć się też od deszczu, aby uniknąć wychłodzenia.
Grupa turystów powinna się rozproszyć – nie siadać obok siebie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here