Powódź w Polsce i podtopienia

Utrzymujące się od początku czerwca opady deszczu znacząco poprawiły sytuację hydrologiczną nad Polską. Na południu kraju pojawiły się lokalne wezbrania rzek i powodzie. Sytuacja jest trudna, na razie powtórka z 2010 roku nam nie grozi.

Mokry i deszczowy czerwiec

Trwające od początku czerwca opady sprawiły, że z lekką ironią mówimy o suszy, która jeszcze jakiś czas temu była realnym zagrożeniem. Obecnie znaczna część kraju jest bardzo mokra, spadło nawet kilka miesięcznych norm opadów. Dla czerwca jest to około 60-80 mm w zależności od regionu kraju.

Miesięczna suma opadów deszczu od 1 do 27 czerwca
Miesięczna suma opadów deszczu od godz. 7:00 271 czerwca do 27 czerwca. Dane IMGW-PIB. Grafika meteomodel.pl

Niestety wciąż sucho jest na zachodzie, gdzie utrzymywane są alerty suszy hydrologicznej. W najbliższych dniach też ma tam padać, ale będzie to opad pochodzenia burzowego.

Alerty meteorologiczne nad Polską
Alerty meteorologiczne nad Polską. Grafika IMGW-PIB

Alerty suszy hydrologicznej nadal występują na zachodzie kraju. Na wschodzie z kolei ostrzeżenia 1 stopnia dotyczące wezbrań wody w rzekach, które mogą powodować podtopienia i lokalne powodzie. Pomarańczowa i czerwona kreska na mapie, to fale wezbraniowe na Wiśle i Odrze.

Trudna sytuacja na Podkarpaciu

Do wyjątkowej sytuacji doszło w Jaśle i okolicach, gdzie w ciągu jednego dnia spadły blisko dwie normy opadów dla całego miesiąca. System RainGrs zmierzył aż 158 mm deszczu w rejonie Jasła! Parę tygodni wcześniej podobna sytuacja wystąpiła w Zgierzu.

Dobowa suma opadów deszczu od godz. 7:00 27 czerwca do godz 6:00 28 czerwca
Dobowa suma opadów deszczu od godz. 7:00 27 czerwca do godz 6:00 28 czerwca. Dane IMGW-PIB. Grafika meteomodel.pl

W obliczu trwających od dłuższego czasu opadów, gleba była już wystarczająco nasiąknięta wodą i nie mogła przyjąć tak dużej sumy opadów. Doszło to wystąpienia powodzi błyskawicznej i zalania znaczących obszarów Jasła i okolicznych miejscowości.

Dzień dzisiejszy wraz z najbliższymi dniami zapisze się na zawsze w pamięci mieszkańców ziemi jasielskiej. Był to bez…

Opublikowany przez Jasło112 Sobota, 27 czerwca 2020

Obecnie trwa sprzątanie skutków powodzi i szacowanie strat. Rząd obiecał wsparcie dla poszkodowanych.

Tak wygląda obecnie sytuacja w Trzcinicy, to tutaj w usuwanie skutków wczorajszych burz zaangażowane jest najwięcej sił…

Opublikowany przez Jasło112 Niedziela, 28 czerwca 2020

Nadchodzą kolejne opady

Niestety nie mamy dobrych wieści. Tak naprawdę balansujemy na granicy powodzi, która może wystąpić na dużo większą skalę, o ile nie dojdzie do zmiany cyrkulacji. Ważna jest także skala i lokalne sumy opadów, które w ostatnim czasie występowały przede wszystkim za sprawą pochodzenia konwekcyjnego – burzowego. Prognoza dokładnej sumy dla tego typu opadów jest bardzo trudna.

W niedzielę i poniedziałek spodziewamy się burz, które najniebezpieczniejsze wystąpią w poniedziałek. Nad Polską przemieszczać się będzie chłodny font atmosferyczny, na czele którego tworzyć się będą burze, wbudowane w strefę ciągłych opadów deszczu.

Prognoza opadów deszczu nad Polską 29-30 czerwca. Model UM grafika meteo.pl
Prognoza opadów deszczu nad Polską 29-30 czerwca. Model UM grafika meteo.pl

Największe sumy opadów wystąpią na południu i południowym wschodzie. Lokalnie może to być znów około 30-40 litrów, a nawet więcej. Front przemieszczać się będzie dość szybko, co zmniejsza ryzyko wystąpienia powodzi.

Najbliższe dni przyniosą zmianę cyrkulacji powietrza nad Polską. Częściej docierać będą fronty z zachodu kontynentu, które nie będą tak nawodnione jak masy powietrza znad południowego wschodu kontynentu. W nadchodzącym tygodniu spodziewamy się przynajmniej dwóch groźnych incydentów burzowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here