Opady deszczu
Deszczowa pogoda | Źródło pixabay.com

Jak podaje portal bochnia112.pl w miejscowości Łapanów w skutek intensywnych opadów deszczu w ciągu ostatniej doby, doszło do przerwania wału przeciwpowodziowego. 

Przekroczenie stanów alarmowych i ostrzegawczych

Sytuacja hydrologiczna na terenie Polski
Sytuacja hydrologiczna na terenie Polski | Źródło: hydro.imgw.pl

Obecnie na południowym zachodzie kraju oraz południu obserwujemy osiągnięcie lub przekroczenie stanów ostrzegawczych (pomarańczowe trójkąty) oraz alarmowych (czerwone trójkąty). Na terenie województwa dolnośląskiego oraz śląskiego obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

Dobowa suma opadów od godz 6:00 20 czerwca do godz 6:00 21 czerwca
Dobowa suma opadów od godz 6:00 20 czerwca do godz 6:00 21 czerwca | Źródło danych: imgw.pl, autor mapy: meteomodel.pl

Obecnie najtrudniejsza sytuacja panuje w miejscowości Łapanów, gdzie strażacy przez całą noc walczyli z podtopieniami. W ciągu doby spadło tam ponad 100 mm deszczu. Nad ranem portal bochnia112.pl podał informację, że żywioł przerwał wał przeciwpowodziowy doprowadzając do powodzi błyskawicznej. O godzinie 9 rzeka Stradomka, która przerwała wały osiągnęła poziom 589 cm, tym samym przekraczając o ponad 2 metry stan alarmowy. Doszło do zalania dróg dojazdowych oraz domów mieszkalnych, strażacy ewakuują mieszkańców.

Jak podaje fan page Storm Chasers – Czerniejewo, w miejscowości Jodłownik w Małopolsce w ciągu 24h spadło aż 153 mm opadów. Jest to niezwykle ekstremalna i niebezpieczna suma opadów, która doprowadziła do podmycia jednej z dróg w regionie.

Prognozowany opad w ciągu najbliższych dni

Suma opadów na najbliższe 5 dni według modelu ECMWF
Suma opadów na najbliższe 5 dni według modelu ECMWF | Źródło: windy.com

Z niepokojem patrzymy na sumy opadów na najbliższe 5 dni prognozowane przez model ECMWF, gdzie na południu kraju może spaść, w zależności od regionu od 50 do 100 mm wody. Nieco łagodniejszy w swoich prognozach jest model GFS, który przewiduje opad do 50 mm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here