Trzmiel z Ameryki Północnej zagrożony wyginięciem
Zdjęcie pixabay.com

Co roku, wraz z nadejściem lata różne organizacje ostrzegają nas o nadmiernym wymieraniu pszczół. Problem zaczyna się coraz bardziej pogłębiać, a dowodem jest wpisanie, po raz pierwszy w historii, na listę gatunków zagrożonych wyginięciem, trzmiela zamieszkującego kontynent północnoamerykański.

Bombus affinis jest pierwszym, kontynentalnym gatunkiem, który znajdzie się na wyżej wspomnianej liście. W Stanach Zjednoczonych pełni on ważna rolę w zapylaniu łąk, żurawiny, jagód oraz innych roślin. Dzięki wpisowi na listę, organizacje zajmujące się ochroną zwierząt zagrożonych wyginięciem otrzymają szersze kompetencje, mające na celu przeciwdziałanie wymieraniu oraz wcieleniu w życie planu odnowy populacji.

Jedną z głównych przyczyn zmniejszania liczby pszczół jest dewastacja naturalnych siedlisk pszczołowatych, poprzez nadmierną intensyfikacje rolnictwa, a co za tym idzie nadużywanie środków ochrony roślin.

Kolejnym istotnym czynnikiem są zmiany klimatu. Badania potwierdzają, że takie zjawiska jak ocieplenie klimatu, a także coraz częstsze ekstremalne opady deszczu mogą narazić pszczoły na różnorakie choroby. Na domiar złego postępujący proces pustynnienia prowadzi do zmniejszenia roślin kwiatowych, a w konsekwencji do pozbawienia pszczół miejsc do hibernacji i rozmnażania.

Ponadto, w październiku 2016 roku, siedmiu przedstawicieli pszczołowatych zamieszkujących Hawaje zostało wpisanych na listę gatunków zagrożonych wyginięciem.