Rekin chochlik, niezwykle rzadki gatunek głębinowego rekina został złowiony u wybrzeży Florydy. To dopiero drugi raz, gdy wodach Zatoki Meksykańskiej złowiono mitsukurinę.

Ryba ma nieco prehistoryczny wygląd, różowe i wyglądające jak małe sztylety zębiska, można ją spotkać przeważnie na dużych głębokościach w pobliżu japońskiego wybrzeża. Jednak zdarzają się wyjątki od tej reguły o czym przekonał się Carl Moore. Carl Moore jest rybakiem, który w pobliżu miasta Key West położonego na Florydzie, 19 kwietnia wraz z załogą wybrał się na połowy krewetek. To co wyciągnął z wody totalnie go zaskoczyło.

rekin chochlik 2

W raz z całą stertą krewetek wyłowił niemal 5 metrowego rekina chochlika. Trzeba podkreślić, że sieci były rzucone na bardzo dużą głębokość ponad 600 metrów. Jak mówi sam zainteresowany – nie miałem pojęcia co to jest. Nie zmierzyłem jego długości, bo jego zęby wyglądały  bardzo groźnie i mogły narobić sporo złego.

Zamiast dokładnego zmierzenia rekin uczestniczył w krótkiej sesji zdjęciowej po czym został z powrotem wypuszczony do wody.

Obecnie wyłowiony rekin był mniejszy od poprzedniego, wyłowionego w 2000 roku, mierzył on 5,5 metra. Dla porównania, rekiny chochliki wyławiane u wybrzeży Japonii są jeszcze mniejsze i mierzą niespełna 2,1-2,4 metra. Osobników z tego gatunku można spotkać przeważnie na głębokościach pomiędzy 300 a 900 metrów, żywią się one małymi rybami i kałamarnicami.

Źródło zdjęć: livescience.com