Niech nikogo nie dziwią ulewy i powodzie, które w okresie jesienno-zimowym występować będą na południu Europy. Jest to „norma” w tej części kontynentu, gdy znacznie częściej dochodzi do spływu chłodnych mas powietrza nad ciepłe wody morza Śródziemnomorskiego. W dniach 15-16 października burze z ulewami przetoczyły się nad półwyspem Apenińskim oraz Bałkańskim, doszło do poważnych powodzi.

Burze i ulewy przeszły nad Włochami

Burze i ulewy wystąpiły za sprawą frontu związanego z ośrodkiem niskiego ciśnienia, który stacjonował nad wodami Zatoki Genueńskiej. Front sprowadził nad Włochy chłodne powietrze z północy kontynentu, co w połączeniu z ciepłymi wodami morza Śródziemnomorskiego doprowadziło do powstania bardzo wydajnych opadowo chmur burzowych.

italy_balkans_72_rain
Sumy opadów zanotowane w ciągu 72 godzin. Źródło GPM Core Observatory. Google/NASA/JAXA GPM (za thewatchers.adorraeli.com)

Burze wystąpiły nad południową i środkową częścią Włoch. Bardzo intensywne opady wystąpiły 14 października nad Sycylią, która musiała zmierzyć się na największymi opadami od kilku miesięcy. W ciągu kilku godzin potrafiło spaść 100 mm deszczu. Jeszcze większe sumy wystąpiły nad środkową częścią Włoch, w Wenecji spadło aż 135 mm deszczu. Tak duże sumy opadów spodobały wystąpienie powodzi, a ulice zamieniły się w rwące potoki. Wysoki poziom wód w rzekach utrzymuje się także dzisiaj.

Intensywne zjawiska pogodowe w samych Włoszech spowodowały śmierć 4 osób, około 50 zostało ewakuowanych z zalanych terenów. W wielu miejscach w kraju doszło do osuwisk ziemi.

Bałkany również pod wodą

Ulewy i burze nie ominęły również Bałkanów. Najmocniej padało w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. W tych państwach spadło do 80 mm do 130 mm deszczu. Wiele rzek wystąpiło z brzegów, wiele osób musiało zostać ewakuowanych, brak informacji o możliwych osobach zmarłych.

https://www.youtube.com/watch?v=xMbIyFRYKLo

Wysokie poziomy wód w rzekach utrzymywać się będą przez najbliższych kilka dni.