Potężne ulewy nawiedziły południowe regiony Chin. Od środy do soboty potrafiło spaść ponad 600 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Opady spowodowały liczne osuwiska i zawalenia domów, 19 osób poniosło śmierć, wciąż nieznany jest los 7 osób zaginionych. Doszło także do powodzi.

Jak donoszą chińskie służby ulewy, które od połowy zeszłego tygodnia występowały nad połudnowymi dzielnicami kraju spowodowały poważne powodzie oraz uszkodzenia budynków. Jak na razie potwierdzono śmierć 19 osób, nadal nieznane są losy 7 osób zaginionych.

Największe sumy opadów wystąpiły w regionie miast Kanton, Zhaoqing oraz Qingyuan w prowincji Guangdong. Śmierć poniosło 15 osób, 800 000 osób ucierpiało na skutek powodzi. 1143 budynków zawaliło się pod wpływem silnych opadów, konieczna była ewakuacja 21 000 osób.

Ulewy zmusiły władze do zamknięcia aż 16 autostrad we wspomnianej prowincji. Uruchomiono też specjalną linię telefoniczną, gdzie mieszkańcy mogą dzwonić i zgłaszać się po pomoc.

http://www.youtube.com/watch?v=YVF9E5_X8oc

Silne opady pojawiły się też w innych południowych prowincjach – Guizhou, Hunan oraz Jiangxi. W pierwszej z nich suma opadów wyniosła 150 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, 3 osoby poniosły śmierć. W prowincji Jiangxi ewakuowano 4 000 osób, jedna osoba – ratownik zmarła w trakcie poszukiwań zaginionej osoby.

W prowincji Hunan spadło ponad 200 litrów deszczu, 16 000 osób zostało ewakuowanych, 520 domów uległo zawaleniu.

W najbliższym czasie opady mają się utrzymywać, najprawdopodobniej do końca tygodnia spadnie kolejne 100-200 mm deszczu, a punktowo nawet 300 mm.