Ulewy i powodzie nie odpuszczają południowych regionów Chin. Ulewnie pada od dłuższego czasu, co prawda zdarzają się przerwy w opadach, jednak sumy są bardzo duże i sięgają od 100 mm do prawie 200 mm. Ziemia już dawno pochłonęła wystarczające ilości wilgoci, aby nie móc radzić sobie z kolejnymi opadami. Straty są ogromne.

Silne opady występują już od prawie 2 tygodni. Na szczęście zdarzają się przerwy w opadach, jednak jednorazowo potrafi spaść naprawdę dużo deszczu. Obecnie wiadomo o 37 osobach, które poniosły śmierć w wyniku powodzi, 6 pozostaje zaginionych. Zapewne liczba ofiar będzie większa.

Najgorsza sytuacja panuje w prowincji Guangdong, gdzie spadło najwięcej deszczu. Region ten jest również bardzo gęsto zaludniony, szacunki mówią o 105 milionach mieszkańców. Wiele dróg zostało podmytych lub zmytych. Także w centrum miast panuje trudna sytuacja, komunikacja jest bardzo utrudniona, gdyż wysokość wody się od kilkudziesięciu centymetrów do ponad metra, a w zagłębieniach jeszcze więcej.

gutted_and_glutted
Zalane centrum miasta Anshun. Mieszkańcy przez wartki nurt próbują przedostać się na drugą stronę ulicy.
water_water_everywhere_
Tereny wiejskie prowincji Guangdong, w niektórych miejscach woda sięga powyżej dachów domów.
destroyed_by_the_deluge
Silny nurt rzeki podmył asfalt. Taryfa nie dojechała na czas.

Ponad pół miliona osób pozostaje bez dachu nad głową, władze zorganizowały pomoc dla najbardziej poszkodowanych. Obecne prognozy zapowiadają ustanie opadów.