Od kilku dni upały nękają mieszkańców zachodniej części Europy. We Francji w ostatnich dniach temperatura wyraźnie przekraczała 30°C, a lokalnie dochodziła do 40°C. Obecnie strefa największego upału rozciąga się od Niemiec po Francję i kraje Beneluksu. Gorąco jest również na południu – we Włoszech notujemy do 35°C, jeszcze cieplej jest w Hiszpanii.

Z niezwykłymi upałami zmagają się mieszkańcy zachodu Europy. Stacjonujące wyże nad zachodnią, centralną i południową częścią kontynentu blokują napływ atlantyckiego powietrza, dzięki temu wysoko operujące słońce może z łatwością nagrzewać grunt, a tym samym podnosić temperatury.

Gorące prognozy

Prognozy są nieubłagane, w Hiszpanii w najbliższych dniach temperatury powinny przekroczyć barierę 40°C, do tego będzie bezchmurnie, ale na szczęście wraz z napływem powietrza zwrotnikowego spadnie wilgotność powietrza. Dzięki temu upał w jakiś sposób będzie bardziej znośny. Z podobnymi temperaturami zmierzą się również Włosi. W większości regionów kraju termometry pokażą od 30°C do 39°C.

We Francji oraz krajach Beneluksu upał również będzie nie do zniesienia. Na ogół będzie od 30°C, do niemal 40°C w centralnych i wschodnich regionach Francji. Ukojeniem od upałów będą wieczorne i nocne burze, będzie jednak parno, ponieważ wilgotność powietrza dochodzić będzie do 40-50%. Wszystko wskazuje na to, że upały ustaną na krótko w przyszłym tygodniu, po czym ponownie zacznie się robić gorąco.

U naszego zachodniego sąsiada także robi się coraz cieplej. Najniższe temperatury panowały na wschodzie kraju, gdzie termometry pokazywały do 27-29°C, ale już od centralnych landów Niemiec pojawiał się upał, który na zachodzie zatrzymał się na 36-38°C. Również w kolejnych dniach będzie równie gorąco, a do tego parno. Wieczorem przechodzić będą burze, które przyniosą ulewy i liczne wyładowania.

Upalnie już jutro zrobi się na zachodzie oraz w centrum Polski, do 29-31°C. W kolejnych dniach upał będzie narastał – o szczegółach poinformujemy już jutro.

Rekordowe upały

Obecna fala upałów okazuje się rekordowa, w Paryżu miniona środa okazała się jednym najcieplejszych dni w historii pomiarów. Od wtorku we Francji pojawiają się przerwy w dostawie prądu. Francuskie władze obawiają się powtórki z 2003 roku, gdy fala upałów kosztowała życie 17 tysięcy osób. Wówczas w całej Europie z powodu upałów zmarło ponad 70 tysięcy osób. Jak informowaliśmy w poprzednich artykułach upały dotknęły również inne kraje na świecie – Indie oraz Pakistan.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Pamiętajmy, aby w czasie najwyższych temperatur nie wychodzić z domu, pamiętać należy również o spożywaniu dużej ilości wody. Należy także pamiętać, aby nie przegrzewać się, gdyż grozić to może poważnymi konsekwencjami. O tym jak poradzić sobie, gdy za oknem ponad 30°C pisaliśmy w dniu wczorajszym – Jak uchronić się przed upałami?

Gorący artykuł zakończymy wątkiem humorystycznym:

Czy ktoś wie jak w czasie nocy zapewnić sobie przyjemny i spokojny sen?