A man with his daughter who suffers from dehydration due to extreme weather waits for a medical help outside a ward at a child hospital in Karachi, Pakistan, Wednesday, June 24, 2015. A cool wind from the sea and pre-monsoon rains brought the first signs of respite to southern Pakistan on Wednesday as the death toll from a scorching heat wave climbed to over 800, a high figure even for a nation accustomed to sizzling hot summers. (AP Photo/Shakil Adil)

Ekstremalny upał, który wystąpił w południowym Pakistanie zabił ponad 1200 osób.

Nazar Mohammad Bozda, dyrektor operacyjny z Provincial Disaster Managment Authority, potwierdził, że od 20 czerwca około 65 000 pacjentów było przyjętych przez lekarzy w szpitalach znajdujących się w Karachi. Aktualnie w tym mieście pod opieką lekarzy znajdują się 1923 osoby.

Rekordowy, pod względem śmiertelności, upał zbiegł się w czasie z muzułmańskim świętym miesiącem Ramadan, kiedy to wierzący od świtu do zmierzchu poszczą. Obowiązujący post miał ogromny wpływ na kondycję fizyczną ludzi, co niestety przełożyło się na liczbę ofiar.

Pakistańskie dzieci chłodzące się wodą podczas upałów (fot.: onlinenigeria.com)
Pakistańskie dzieci chłodzące się wodą podczas upałów (fot.: onlinenigeria.com)

Jeszcze tydzień temu temperatura w Pakistanie osiągała 45°C, by aktualnie obniżyć się do „jedynie” 34°C. Pakistańczycy zostali zaskoczeni wysoką temperaturą, kilka tygodni po tragicznej fali upałów, która nawiedziła sąsiednie Indie (2200 ofiar).

Nie należy bagatelizować niebezpieczeństwa jakie niosą tak wysokie temperatury, dlatego nawiązując do aktualnych prognoz dla Polski (https://meteoserwis24.pl/gorace-prognozy-na-koniec-tygodnia/) , w nadchodzący weekend należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu i jak najkrótszym przebywaniu w pełnym słońcu.