Huragan Patricia
Huragan Patricia. Zdjęcie weather.msfc.nasa.gov

Przed mieszkańcami Meksyku bardzo niebezpieczne godziny. Nam wodami wschodniego Pacyfiku powstał i wciąż rośnie w siłę huragan Patricia, który już teraz okazuje się najsilniejszym huraganem w historii pomiarów, jaki kiedykolwiek powstał w zachodniej półkuli!

Prędkość wiatru przekracza 300 km/h!

Obecnie Patricia posiada 5 kategorię w pięciostopniowej skali – oznacza to, że stała prędkość wiatru wynosi 320 km/h! Przy czym podmuchy wiatru mogą przekraczać 350 km/h. Ostatnie aktualizacje pokazują, że huragan wciąż się umacnia i obecnie maksymalne porywy wiatru mogą się zbliżać do 400 km/h. Huragan poza niszczycielskimi porywami wiatru przyniesie również potężne ulewy. Synoptycy spodziewają się opadów przekraczających 300 litrów na metr kwadratowy ziemi. W tej części świata oznacza to jedno – gigantyczne osuwiska ziemi i lawiny błotne i to na ogromną skalę.

Prognoza huraganu według serwisu windyty.com

Bardzo niskie ciśnienie

Silny wiatr i bardzo duże sumy opadów to nie wszystko. W centrum huraganu notuje się bardzo niskie ciśnienie, wynoszące zaledwie 880 hPa. Tym samym huragan Patricia pobił kolejny rekord, który poprzednio ustanowił w 2005 roku huragan Wilma, w centrum którego ciśnienie wyniosło 882 hPa.

Przyczyną bardzo ciepłe wody. Patricia właśnie uderza o zachodnie wybrzeże Meksyku

Przyczyną tak silnego huraganu są gorące wody Pacyfiku. Do tego należy dodać słabe uskoki wiatru oraz wysoki stan pary wodnej w troposferze. Obecnie huragan dociera do zachodniego wybrzeża Meksyku.

Przypominamy, że w momencie zbliżania się do lądu huragan zacznie gwałtownie tracić na sile. Dzieje się tak dlatego, że głównym źródłem mocy huraganu są ciepłe wody oceanu, nad które dociera chłodniejsze powietrze z północy. W momencie dotarcia huraganu nad ląd, huragan traci główne źródło zasilania. Mimo wszystko synoptycy spodziewają się siły wiatru dochodzącej do 250-280 km/h!