Co dziwne zamiast metrowych zasp i trzaskających mrozów, za oknami panuję całkowicie odmienna pogoda. Jest ciepło, a w dodatku opadów jest mało co wiąże się z większymi ilościami słońca. I tak też było w Boże Narodzenie, temperatura wzrosła u nas do +14°C, a na Litwie czy Łotwie do +5, +10 stopni to zaowocowało kwitnieniem wiele roślin.

Późne kwitnienie jest zjawiskiem występującym w przyrodzie i niemal za każdym razem kiedy do tego dochodzi jest niekorzystny dla roślin. Głównym przykładem stają się drzewa owocowe, które jak to występuję w tej chwili puszczają pąki zbyt wcześnie co wiąże się z małą wegetacją owoców w czasie kiedy powinny się rozkwitać czyli podczas Wiosny. Już teraz możemy powiedzieć, że w okresie wiosennym i letnim straty w sadownictwie będą spore.

W internecie znaleźć można zdjęcia zrobione przez internautów z Łotwy, Litwy czy nawet z Polski, na których umieszczone zostały kwitnące wierzby. Mieszkańcy są zdumieni, gdyż nikt nie spodziewał się iż tegoroczny Grudzień przyniesie aż tak wysokie temperatury. Wielu ludzi obawia się tego, gdyż przypuszcza iż ciepły Listopad i Grudzień jest zwiastunem solidnej zimy, która ma nadejść w Styczniu i w Lutym, a potrzyma nawet do Maja.

Wiele na to wskazuję iż rośliny ale także drzewa głównie te ogrodowe zaczną w dalszym stopniu kwitnąc, gdyż w całej Europie Wschodniej jak i Środkowej temperatura średnio wynosi około 5 stopni na plusie, a w ciągu najbliższych 10 dni nie widać znaczących zmian. Miejmy nadzieję iż to się zmieni.

2 KOMENTARZE

  1. Jeśli ruszą soki w drzewach owocowych,co może się zdarzyć przy dłuższym okresie tak ciepłym jak teraz i potem ściśnie duży mróz to sady będą do karczowania.

Comments are closed.