Opady śniegu, zima w Polsce

Dziś rano mieszkańcy południa kraju obudzili się w towarzystwie białych krajobrazów. Być może dla niektórych nie było to zaskoczeniem, bowiem śledzili ostatnie prognozy, jednak dla wielu na pewno było to niemałe zaskoczenie. Sprawdźmy, gdzie spadł pierwszy śnieg!

Biały puch głównie na południu i częściowo w centrum

Opady śniegu wystąpiły w województwach południowych, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Opolszczyźnie oraz na Górnym Śląsku, a także na Ziemi Łódzkiej oraz Ziemi Świętokrzyskiej. W wielu z tych miejsc utworzyła się niewielka pokrywa śnieżna, która z powodzeniem się utrzymuje. Opady jeszcze nie ustały, chwilami pada naprawdę intensywnie, a temperatura oscyluje w okolicach zera stopni, co oznacza, że biały puch jeszcze chwilę poleży.

Najwięcej śniegu w górach

Jak zwykle, zdecydowanie najwięcej śniegu spadło w górach. W Zakopanem pokrywa śnieżna wynosi około 10 centymetrów, zaś w wyżej położonych miejscowościach może dochodzić nawet do 15 cm.

Straż pożarna musiała interweniować, bardzo trudne warunki na drogach

W niektórych miejscach, gdzie spadł śnieg, musiała interweniować straż pożarna, bowiem ciężki śnieg osadzał się na drzewach łamiąc gałęzie. Na szczęście nie ma informacji o poszkodowanych osobach. Ze względu na opady śniegu sytuacja na drogach jest bardzo trudna. Na jezdniach utrzymuje się błoto pośniegowe, przez co jest ślisko. Apelujemy o szczególne zachowanie ostrożności!

Śnieg niedługo stopnieje

Wszystko wskazuje na to, że dzisiejsze opady śniegu to tylko jednodniowy incydent. Już jutro śnieg powinien topnieć i szybko zniknie. Szanse na utrzymanie się go istnieją tylko w miejscowościach podgórskich, choć i tam biały puch niedługo stopnieje, bowiem przed nami dość spore ocieplenie.