Śnieżyce i intensywne opady śniegu w Polsce

Zima na dobre rozgościła się w Polsce. Na wybrzeżu, gdzie za sprawą intensywnego napływu arktycznych mas powietrza doszło do powstania efektu jeziora, opady okazały się najbardziej obfite. W województwie pomorskim, kujawsko-pomorskim czy warmińsko-mazurskim miejscami spadło ponad 10 centymetrów śniegu. Znacznie mniej leży śniegu w centrum i na wschodzie, z kolei na południu także notujemy aż kilku centymetrową pokrywę. Jutro kolejna porcja opadów.

W środę znów popada śnieg

W środę z północnego zachodu wkroczą kolejne chmury frontowe związane z niżem znad Skandynawii. Opady związane z frontem początkowo wystąpią na północy, a po południu powinny występować w pasie od Wrocławia, przez Łódź po Białystok. Najpóźniej rozpada się na południu.

W poniedziałek oraz we wtorek w wielu regionach Polski wystąpiły wydajne komórki opadowe.

Nie wszędzie spodziewamy się opadów śniegu. Na krańcach północnych oraz na północnym zachodzie padać będzie deszcz ze śniegiem, a następnie deszcz. Zmiana rodzaju opadów związana będzie z kolejnym frontem, tym razem ciepłym, który będzie zapowiedzią bardzo dynamicznej i niebezpiecznej aury w czwartek.

W czwartek będzie niebezpiecznie

Opady deszczu rozpoczną się jeszcze w nocy w środę. Z reguły będą o natężeniu umiarkowanym, okresami może popadać mocniej. Warunki nad drogach, gdzie wystąpiła pokrywa śnieżna będą bardzo trudne. Z biegiem godzin front wędrować będzie w głąb kraju, sprowadzając cieplejsze masy powietrza.

Gwałtowne zjawiska pogodowe związane będą z niżem, który przemieszczać się będzie nad Polsk
Gwałtowne zjawiska pogodowe związane będą z niżem, który przemieszczać się będzie nad Polską. Grafika: metoffice.gov.uk

W czwartkowy poranek opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu spodziewane są na krańcach wschodnich i południowo wschodnich. Padać nie powinno w centrum, z kolej na zachodzie ponownie padać będzie deszcz. Zacznie też wzmagać się wiatr, który po południu szczególnie w zachodniej oraz centralnej części może dochodzić w porywach do nawet 80-90 km/h. Silnemu wiatrowi towarzyszyć będą obfite opady, na zachodzie będzie to deszcz, a na wschodzie deszcz ze śniegiem i śnieg.

W związku z zapowiadaną bardzo dynamiczną aurą na czwartek, w środę wydamy szczegółową prognozę opadów oraz siły wiatru.