Pogodna i ciepła złota jesień, babie lato
Spora część Polaków decyduje się na wyjazd na wakacje po sezonie. Motywów takiej decyzji zawsze jest kilka, najpopularniejsze z nich to oczywiście oszczędność oraz to, że nie każdemu wysokie temperatury odpowiadają. Postanowiliśmy sprawdzić z jaką pogodą przyjdzie zmierzyć się osobom, które będą chciały spędzić w urlop w krajach basenu morza Śródziemnego.
Trudniej o stabilną pogodę

Jesień przynosi raczej niestabilną pogodę w w krajach położonych w basenie morza Śródziemnego. Znacznie częściej zdarza się sytuacja, gdy z północy kontynentu napływa chodne powietrze. Połączenie zimnych mas powietrza oraz ciepłych wód morza Śródziemnego często przyczynia się do powstania wydajnych opadowo chmur, trudniej również o bezchmurne niebo. Temperatury również nie są zadowalające i oscylują w granicach 22-25°C, oczywiście im dalej na południe tym cieplej.

Znamienne dla tej pory roku jest przeplatanie okresów pochmurnej i deszczowej aury, i nieco cieplejszej i pogodniejszej.

wenecja pogoda
Czy wybierasz się do Rzymu?

Typową pogodą dla jesieni w Europie jest powstawanie głębokich niżów oraz wyżów. Tak naprawdę jeden duży układ baryczny może mieć wpływ na pogodę na całym kontynencie, przynosząc deszcze, susze lub chłody i ciepło. Przykładowo jesień we Włoszech zapisuje się  przede wszystkim jako deszczowa i raczej pochmurna pora roku. Posłużymy się przykładem pogody, jaka zapanuje w Rzymie od początku października.

Pierwsze dni miesiąca upłyną pod znakiem deszczu i chmur oraz z temperaturą oscylującą w granicach 20-23°C. Pogodę psuć będą fronty atmosferyczne powstające za sprawą płytkich niżów. Okresami padać będzie mocno i mogą przejść burze. Poprawy pogody spodziewać się należy po 5 października, gdy dojdzie do odwrócenia cyrkulacji i napływu mas powietrza z południa, a więc powietrza suchego. Wraz ze zmianą kierunku wiatru zmienią się również wartości temperatur dochodzące do 25-26°C.

Gdzie najczęściej świeci słońce?

Wygląda na to, że to fronty o tej porze roku częściej wpływają na pogodę w zachodniej części basenu morza Śródziemnego. Więcej dni z ładną pogodą i wciąż wysokimi temperaturami mają do czynienia mieszkańcy Grecji czy Turcji. Na koniec pokusimy się o delikatny komentarz – udany urlop to nie tylko ładna pogoda, ale przede wszystkim nasze nastawienie. A wtedy nawet brzydka pogoda nie przeszkodzi nam w naszym wypoczynku!