Wąskie uliczki są cechą charakterystyczną śródziemnomorskich miejscowości
Wąskie uliczki są cechą charakterystyczną śródziemnomorskich miejscowości. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

W połowie listopada gorący sezon urlopowy mamy już za sobą. Większość osób pracujących planuje swoje wakacje wyjazdy w takich miesiącach jak lipiec czy sierpień. Jednak wypoczynek poza tzw. szczytem sezonu może okazać się dużo lepszym pomysłem. W listopadzie czy też na początku grudnia zarówno linie lotnicze jak i hotele zaniżają ceny chcąc zwabić turystów. W Polsce koniec roku przynosi deszcz, wiatr i coraz chłodniejsze dni. W najcieplejszym momencie słupek rtęci wzrasta do ok 10 stopni Celsjusza w nocy zaś spada do 0. Choć aura w naszej szerokości geograficznej nie rozpieszcza to wciąż istnieją kierunki gdzie nawet w listopadzie woda jest ciepła, świeci słońce, a temperatury pozwalają relaksować się na świeżym powietrzu. Wcale nie trzeba szukać na drugiej półkuli, a pogodne miejsca znajdziemy także w pobliżu Europy. Zatem nawet w listopadzie warto spakować walizki i wyruszyć na urlop last minute!

Malta

Malta to wyspiarskie państwo położone na Morzu Śródziemnym na południe od Włoch. To właśnie dzięki lokalizacji w strefie klimatu subtropikalnego Malta cieszy się opinią kraju, w którym przez 300 dni w roku świeci Słońce. W okresie od czerwca do sierpnia panują tu upały z temperaturami powietrza osiągającymi 35 stopni Celsjusza. Żar lejący się z nieba i ciepła woda (22-25 stopni Celsjusza) sprawiają, że w szczycie sezonu plaże są przepełnione turystami.

Maltańskie morze
Maltańskie morze. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Temperatury na Malcie w listopadzie

Listopad to idealny miesiąc na odwiedzenie Malty. W ciągu dnia słupek rtęci wskazuje średnio ok 20-22 stopni choć zdarzają się dni z temperaturami sięgającymi 25 stopni.

Zabytki na Malcie

To doskonały czas na piesze wycieczki i zwiedzanie wyspy, której historia jest silnie związana z działalnością Zakonu Joannitów. Właśnie tzw. Kawalerzy Maltańscy, którzy przybyli tu 1530 roku, zbudowali przyszłą stolicę kraju La Vallettę. W mieście znajdują się liczne zabytki związane z działalnością zakonu m.in. powstałe w XVI wieku Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel, Pałac Wielkich Mistrzów, a także ich letnia rezydencja Pałac San Anton. Wieki obecności i panowania Joannitów sprawiły, że niemal cała wyspa usiana jest architekturą zakonną . Szukając zaś śladów zabudowy z czasów antyku należy odwiedzić muzeum Domvs Romana, którego główną atrakcją są ruiny antycznego domu arystokratycznego z I wieku p.n.e.

Pałac Wielkich Mistrzów
Pałac Wielkich Mistrzów. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Pozostałe rozrywki na Malcie

Nie sposób jest opisać wszystkie rozrywki, które czekają na turystów na Malcie jesienią. Wyspa jest świetnym kierunkiem na listopadowe wakacje także ze względu na temperaturę wody, która osiąga wartość ok. 22 stopni i wciąż jest na tyle ciepła by pływać w niej bez najmniejszych obaw. Korzystając z uroków wypoczynku nad wodą można nie tylko zażywać kąpieli słonecznych ale także zapisać się chociażby na spływ wodny organizowany w systemie skalnych korytarzy Blue Grotto tuż nad taflą Morza. Wakacje w listopadzie na Malcie to doskonałe rozwiązanie dla tych turystów, którzy cenią sobie różnorodność form wypoczynku i łączą błogie lenistwo na plaży z aktywnym zwiedzaniem miejskich zabytków.

Cypr

Cypr jest trzecią pod względem wielkości wyspą Morza Śródziemnego położoną u wybrzeży Turcji Syrii i Libanu. Jej południową część zajmuje Republika Cypryjska ze stolicą w Nikozji zaś na północy znajduje się nieuznawana na arenie międzynarodowej Turecka Republika Północnego Cypru. Mimo wieloletniego konfliktu zarówno greccy jak i tureccy mieszkańcy dbają o komfort i poczucie bezpieczeństwa obcokrajowców odwiedzających wyspę. Republika Cypru jest świetną destynacją na listopadowe wakacje z kilku względów.

Panorama miasta Fmagusta
Panorama miasta Fmagusta. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Temperatura na Cyprze późną jesienią

Największym atutem przemawiającym za tym kierunkiem jest bezsprzecznie klimat. Wybierając się na Cypr późną jesienią warto spakować bermudy i letnie sukienki ponieważ średnia temperatura powietrza osiąga 25 stopni Celsjusza. Można się także spodziewać, że dzień przywita nas sporą dawką słonecznych promieni. Obok sprzyjającej pogody za listopadowymi wakacjami na Cyprze przemawiają także liczne obniżki w cenach wyjazdów organizowanych przez biura podróży. Przy odrobinie szczęścia i determinacji udaję się znaleźć oferty siedmiodniowego pobytu all-inclusive w trzygwiazdkowym hotelu za nieco ponad 1200 złotych od osoby.

Topografia, najważniejsze plaże i zabytki na Cyprze

Cypr posiada bogatą, dobrze rozwiniętą linie brzegową stąd jedną z największych atrakcji turystycznych wyspy są plaże. Najpopularniejszym kurortem wypoczynkowym z licznymi nadmorskimi hotelami, restauracjami i parkiem wodnym jest Ajia Napa. Obok szerokiej oferty rozrywek jakie czekają na odwiedzających w mieście zwanym Cypryjską Ibizą na szczególną uwagę zasługują oczywiście plaże ze złotym piaskiem i lazurową wodą.

Innymi ośrodkami z równie bogatym wachlarzem atrakcji są lezące na południowo-zachodnim wybrzeżu: Larnaka, Limassol oraz Pafos z antyczną nekropolią nazwaną Grobowcami Królewskimi oraz pochodzącym z XIII wieku n.e. bizantyjskim zamkiem.

Grobowce Królewskie w Pafos na Cyprze
Grobowce Królewskie w Pafos na Cyprze. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Na wysuniętym na południe półwyspie Akrotiri znajdują się natomiast rozległy kompleks archeologiczny. Pierwsze ze stanowisk obejmuje ruiny starożytnego miasta Kurion z malowniczo położonym odeonem oraz agorą, łaźniami, stadionem, a także pochodzącą z V w. n.e. bazyliką. Nieopodal leży kolejne stanowisko z pozostałościami świątyni mitycznego boga Apollina.

Z grecką mitologią związany jest także cel romantycznych wypraw tzw. Skała Afrodyty. Popularna wśród zakochanych oraz szukających miłości plaża znajduje się na trasie pomiędzy Limassol i Pafos. Według miejscowych legend dokładnie w tym miejscu wynurzyła się z pany morskiej- Afrodyta bogini miłości, piękna, pożądania i płodności.

Uliczki w Limassol
Uliczki w Limassol. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Burzliwa historia wyspy sprawiła, że mieszają się tu wpływy różnych kultur. XX wiek to okres ostrych, nierzadko krwawych konfliktów pomiędzy Turkami, a rdzenną ludnością zmierzającą do przyłączenia terytorium do Grecji. Dziś, dzięki staraniom społeczności międzynarodowej na Cyprze panuje spokój, a Greccy i Tureccy mieszkańcy czerpią wpływy z wciąż rosnącego wśród zagranicznych turystów zainteresowania.

Madera

Madera jest największą z wysp wchodzących w skład Regionu Autonomicznego Madery. Należący do Portugalii archipelag leży na Oceanie Atlantyckim na zachód od wybrzeży Afryki.

Madera
Madera. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Temperatura na Maderze i mikroklimat wyspy

Panuje tu klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego, który charakteryzuje się nieznacznymi amplitudami temperatury na przestrzeni roku oraz następstwem najprzyjemniejszych sezonów: wiosny i lata. Ze względu na wspaniałą pogodę i stosunkowo niewielką odległość od Europy, Madera jest idealnym kierunkiem dla osób, które późną jesienią marzą o błogim relaksie na egzotycznej wyspie. W listopadzie średnia temperatura wynosi 23 stopnie w dzień zaś nocą słupek rtęci wskazuje około 17 stopni. Warto wspomnieć, że nawet w najcieplejszym okresie roku sporadycznie występują tu upały powyżej 30 stopni. Dzięki specyficznym warunkom klimatycznym oraz bogatej, ciągle zielonej roślinności Madera zyskała miano krainy wiecznej wiosny.

Miejscowość na Maderze nad brzegiem oceanu
Miejscowość na Maderze nad brzegiem oceanu. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Najważniejsze atrakcje i zabytki na Maderze

Trudno jest w kilku zdaniach opisać atrakcje, które czekają turystów na Maderze. Doskonałą bazą wypadową do poznania wyspy jest stolica Autonomii- Funchal. Już samo miasto oferuje przyjezdnym szereg godnych uwagi rozrywek. Zabytkowe stare miasto z wąskimi uliczkami, kafejkami, winiarniami i charakterystyczną zabudową to doskonałe miejsce na romantyczny spacer z ukochaną osobą.

Nieopodal centrum znajduje się zabytkowa Forteca im. Św. Jana Chrzciciela zbudowana w XVI wieku dla wzmocnienia ochrony przed atakami ze strony piratów. Kolejnym obowiązkowym punktem na miejskim szlaku jest kolejka linowa, która kursuje na wzgórze Monte. Około 15 minutowy przejazd to wyśmienita okazja do podziwiania miasta z lotu ptaka. Po dotarciu na szczyt należy koniecznie zwiedzić pełen egzotycznej roślinności ogród botaniczny Monte Palace Madeira.

Kościół Matki Bożej z Monte w miejscowości Funchal
Kościół Matki Bożej z Monte w miejscowości Funchal. Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Listopadowe wakacje na Maderze powinny przyciągnąć także miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Pogoda panująca tu późną jesienią zachęca do długich krajoznawczych spacerów oraz wspinaczki na górskie szczyty. Na wyspie znajduje się wiele szlaków turystycznych, rezerwatów przyrody, a także urokliwych plaż i wybrzeży.

Na całodniową wyprawę można wyruszyć trasą wiodącą wzdłuż maderskich lewad. Pod tą tajemnicza nazwą ukrywa się sieć ponad 200 kanałów irygacyjnych. Wybudowany w XVI wieku system nawadniający służył do transportu wody z północy na południowy kraniec wyspy. Dziś turyści mogą wyruszyć na pieszą wycieczkę wiodącą ścieżkami, które w przeszłości ułatwiały konserwację lewad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here