Sobota ponownie w całym kraju przyniesie nieznośny upał, który dochodzić będzie do 35°C. Do tego będzie bardzo parno i duszno. W całej zachodniej części kraju oraz w centrum spodziewamy się bardzo groźnych burz, które ominą tylko wschodnie krańce Polski.,

Nieznośny upał, a potem groźne burze

Jeszcze tylko dzisiaj upał dokuczać będzie na zachodzie Polski. Temperatura w cieniu wyraźnie przekroczy 30°C, dochodząc do 33-34 kresek, a lokalnie osiągając wartość 35°C. Na wschodzie upał będzie nieco lżejszy, ale również bardzo nieznośny.

prognoza burz

Burze już od rana mogą pojawiać się na południu kraju, lecz najgroźniejsze okażą się przede wszystkim na zachodzie Polski oraz częściowo w centrum. Najgroźniejsze będą ulewne opady deszczu do 30 mm (możliwe powstanie zjawiska training storms, wówczas sumy opadów mogą być większe) oraz porywy wiatru (możliwe zjawisko downburst) dochodzące do 120 km/h. Burze mogą też wygenerować opad gradu do około 4 cm.

Spodziewamy się powstania licznych komórek burzowych, które będą mieć tendencję do łączenia się w większe struktury. Zjawiska największą intensywność będą mieć w drugiej części dnia, szczególnie wieczorem oraz wczesną nocą. Potem z każdą godziną powinny słabnąć i zanikać.

W niedzielę burze występować będą od centrum po wschód Polski. Na zachodzie zrobi się już wyraźnie chłodniej. O szczegółach poinformujemy już wieczorem.