Planeta Wenus na nocnym niebie
Planeta Wenus na nocnym niebie (pixabay.com)

Odpowiedź wydaje się prosta, w końcu Wenus jest najbliżej Ziemi. Zasmucimy jednak wszystkich, którzy myślą, że tylko dzięki bliskiemu położeniu Wenus może cieszyć się mianem najjaśniejszego obiektu, rzecz jasna zaraz po Księżycu.

Skąd się bierze „jasność” planety Wenus?

Wenus jest dużo jaśniejsza od pozostałych planet, które możemy zobaczyć na wieczornym oraz porannym niebie. Poza bliskością w stosunku do naszej planety, drugim czynnikiem jest obecność kwaśnych chmur, które bardzo dobrze odbijają promienie słoneczne.

Astronomowie zaciekawieni tematem postanowili zbadać dokładnie jak jasna jest planeta. Na podstawie stosunku „albedo”, czyli ilości promieniowania odbitego do padającego. Generalnie polega to na określeniu parametru odpowiadającemu zdolności do odbijana promieni przez daną powierzchnię.

Księżyc i Wenus na wieczornym niebie
Księżyc i Wenus na wieczornym niebie, fot. Zosia

Wenus posiada najwyższy parametr albedo w całym Układzie Słonecznym. Odbija aż 70% promieni słonecznych od swojej powierzchni. Przyczyna leży w kwaśnych chmurach, które skutecznie odbijają promienie słoneczne.

Ile promieni słonecznych odbija Księżyc?

A jak wygląda to w przypadku Księżyca? Księżyc, gdy jest w pełni, z racji bliskości w stosunku do Ziemi jest dużo jaśniejszy od Wenus, jednak odbija tylko około 10% światła na niego padającego. Nasza naturalna satelita posiada albedo na poziomie .1. Niestety kłania się tutaj budowa Księżyca, który składa się przede wszystkim ze skał wulkanicznych, które nie odbijają dobrze światła. Albedo Wenus wynosi aż .7.

Ciekawe pytanie, co by było gdyby Księżyc odbijał więcej światła?

1 KOMENTARZ

Comments are closed.