Wraz z nadejściem jesieni wiele zwierząt decyduje się na migrację do ciepłych krajów. Na niebie panuje wówczas wielki ruch, szczególnie w pobliżu siedlisk wielu ptaków.  Niebo nad nami co chwile przecinane jest przez lecące strzały, ale czy ktoś z nas zastanawiał się dlaczego akurat ptaki przybierają taką formację?

Najnowsze badania udowadniają, że ptaki właśnie przy wspomnianej formacji V machają skrzydłami z bardzo dużą precyzją i dokładnością. W ten sposób łatwiej jest im pokonywać obieraną przez siebie trasę.

Tezę tę udało się postawić na podstawie przeprowadzonych badań. W trakcie ich trwania naukowcy śledzili dużą grupę ibisów kasztanowatych, każdy z nich zaopatrzony był w małe urządzenie GPS, które śledził mały samolot rejestrujący każdy ruch ich skrzydeł. Już wcześniej było wiadome, że obieranie przez ptaki wspomnianej formacji miało aerodynamiczne właściwości.

Kiedy ptak leci tworzy tzw. ślad torowy w powietrzu, kolejny lecący za nim może otrzymać wznoszący podmuch powietrza, w ten sposób tworząc taki układ ptakom łatwiej przychodzi pokonywanie ogromnych odległości. Badania nie były łatwe, gdyż trwał aż 10 lat. W tym czasie naukowcy wychowywali ptaki w zoo i uczyli ich migrować przy pomocy zdalnie sterowanego samolotu. Dopiero po jakimś czasie udało się zebrać wystarczająco informacji, aby móc udowodnić tezę.

1 KOMENTARZ

  1. Bardzo ciekawy artykuł,ornitologia też mnie bardzo interesuje. Jako ciekawostkę powiem,że na jesiennym,zimowym, nocnym niebie jest gromada gwiazd która układa się w literę V, widoczna gołym okiem w gwiazdozbiorze Byk.Jest to gromada która nazywa się Hiady.

Comments are closed.