Silny wiatr w Polsce, zerwana linia wysokiego napięcia

Dynamiczna i wietrzna pogoda towarzyszyć nam będzie także we wtorek. Tym razem najgroźniejszym zjawiskiem będzie silny wiatr, który ma się pojawić na zachodzie kraju. W kolejnych godzinach mocniej powieje także w centrum oraz na wschodzie kraju. Przejdą również burze, będzie groźnie!

Silny wiatr oraz burze przyniesie nam głęboki ośrodek niskiego ciśnienia, który wędrować będzie południową częścią morza Bałtyckiego. W centrum niżu ciśnienie ma spaść w pobliże 970 hPa, a w czasie wędrówki niżu w kierunku wschodnim tylko nieznacznie się wypełni.

Centrum niżu znajdzie się blisko Polski. Grafika metoffice.gov.uk
Centrum niżu znajdzie się blisko Polski. Grafika metoffice.gov.uk

Głębokość ośrodka niskiego ciśnienia, a także obecność wyżu nad półwyspem Iberyjskim spowoduje zniekształcenie prądu strumieniowego. W wyniku tego prąd strumieniowy dodatkowo zwiększy gwałtowność spodziewanych zjawisk atmosferycznych, w tym wypadku mowa jest o spodziewanym bardzo silnym wietrze, który wystąpi w całej zachodniej części kraju.

Rozmieszczenie układów ciśnienia spowoduje zniekształcenie prądu strumieniowego. Grafika metcheck.com
Rozmieszczenie układów ciśnienia spowoduje zniekształcenie prądu strumieniowego. Grafika metcheck.com

Niestety taka wędrówka niżu oznacza dla nas jedno – bardzo silny wiatr. Podkreślamy, że pomiędzy północą a południem kraju różnica ciśnienia wyniesie ponad 20 hPa!

Jak zatem czeka nas pogoda jutro?

Już od rana przez Polskę wędrować będzie ciepły front atmosferyczny. Opady występować będą w całej zachodniej części kraju, które bardzo szybko wędrować będą na wschód. Padać będzie śnieg, deszcz ze śniegiem oraz sam deszcz. Z biegiem godzin opady przejdą w opady samego deszczu. Front ciepły zostanie szybko „dogoniony” przez chłodny front i to na czele chłodnego frontu powstaną burze, do tego zacznie bardzo silnie wiać.

Prognoza silnego wiatru nad Polską

Nie wykluczamy, że pojedyncze porywy mogą okazać się mocniejsze od prognozowanych i dochodzić do 110 km/h. Bardzo mocno powieje na wybrzeżu oraz w górach. Dodatkowo od zachodu po centrum kraju przejdą burze, które przybierać mogą struktury liniowe, które bardzo często niosą ze sobą silne porywy wiatru. W czasie burz spodziewamy się opadów deszczu, gradu, krupy śnieżnej, a nawet samego śniegu.

Głównym zagrożeniem ze strony burz będzie przede wszystkim możliwość wystąpienia bardzo silnego wiatru.