Silny wiatr i wichury
Zdjęcie (pixabay.com)

Ostatnie godziny w naszym kraju przyniosły bardzo silne, lokalnie wręcz niszczycielskie podmuchy wiatru. Póki co nie mamy dobrych wieści, będzie wiać i to mocno. Przejdą także burze. Uspokojenie aury nastąpi jutro wieczorem, lecz nadchodzący tydzień zapisze się jako wietrzny.

Skąd ten silny wiatr?

Dynamiczną aurę i silne zjawiska wietrzne nad Polską powodują głębokie niże, które wędrują znad Atlantyku. Powoduje to duży gradient ciśnienia, który w konsekwencji oznacza nic innego jak silne porywy wiatru. Dodatkowo napływ chwiejnych mas powietrza powoduje powstanie konwekcji, która sprzyja powstawaniu chmur opadowych i burzowych. Tym ostatnim towarzyszyły wczoraj bardzo silne podmuchy wiatru.

Sytuacja synoptyczna nad Europą 10 marca 2019
Sytuacja synoptyczna nad Europą 10 marca 2019. Grafika metoffice.gov.uk

Zniszczenia po nocnej wichurze

Miniona noc przyniosła bardzo silne porywy wiatru. W wielu regionach podmuchy dochodziły i przekraczały 80-90 km/h, na południu miejscami przekraczając 100 km/h.

Maksymalne porywy wiatru w Polsce w nocy z 9 na 10 marca 2019
Maksymalne porywy wiatru w Polsce w nocy z 9 na 10 marca 2019. Grafika: weatheronline.pl

Jak informuje RCB (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa) jedna osoba została ranna (Otwock), straż pożarna interweniowała ponad 500 razy, prawie 150 tysięcy odbiorców nie ma prądu (najwięcej w woj. mazowieckim i podkarpackim), wiatr zerwał 15 dachów na budynkach mieszkalnych i 4 na gospodarczych. Według najnowszych informacji, na godzinę 12:00 (10 marca) bez prądu jest około 40 tysięcy odbiorców.

Co przyniosą najbliższe godziny?

Niestety nie mamy dobrych wieści. Najgorsze dopiero przed nami. Tym razem wichur wystąpią wyłącznie w południowej części kraju, lecz porywy będą naprawdę potężne. Spodziewamy się podmuchów wiatru przekraczających 90-100 km/h. W czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych (opadowych) porywy wiatru mogą dochodzić do 110-120 km/h.

Sytuacja synoptyczna nad Europą 11 marca 2019
Sytuacja synoptyczna nad Europą 11 marca 2019. Grafika metoffice.gov.uk

Wszystkiemu winny będzie układ niskiego ciśnienia, który najbliższej nocy bardzo przemieści się nad północną częścią naszego kraju. Spowoduje to powstanie bardzo dużego gradientu ciśnienia nad południową częścią Polski oraz nad Słowacją i Czechami.

Czekają nas wichury i burze

Prognoza maksymalnych porywów wiatru w nocy z 10 na 11 marca 2019

Przechodzeniu układu niskiego ciśnienia towarzyszyć będą fronty atmosferyczne z opadami deszczu, które przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Wystąpią także burze, które dziś wieczorem i w pierwszej części nocy przejdą nad południowo zachodnimi i południowymi krańcami Polski. Burzom towarzyszyć będą ulewy, opady gradu i silne podmuchy wiatru. Nie wykluczamy powstania struktur liniowych z bardzo silnym wiatrem.

Na północy kraju z racji przemieszczania się centrum układu niskiego ciśnienia wiatr będzie bardzo słaby.

Chwilowo zrobi się biało

Przemieszczający się nad Polską niż zaciągnie do Polski powietrze pochodzenia arktycznego, opady na kilkanaście godzin przejdą w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu.

Prognoza modelu UM
Prognoza modelu UM. Opady deszczu przechodzić będą w opady deszczu ze śniegiem i samego śniegu. Grafika meteo.pl

Dynamiczna aura utrzyma się także w poniedziałek

Silniejsze porywy wiatru utrzymają się jeszcze w poniedziałek. Na ogół powieje do 40-50 km/h, a na krańcach południowych i w regionach górskich do 60-70 km/h. Zrobi się chłodno, temperatura wyniesie około 4-6 stopni Celsjusza. Spodziewamy się także wielu opadów (deszcz, grad, krupa śnieżna i śnieg), które będą mieć charakter przelotny, ale intensywny. Wystąpią na zachodzie i w części południowej kraju. W czasie przechodzenia komórek konwekcyjnych temperatura może spadać w pobliże zera stopni. Opadom mogą towarzyszyć silniejsze podmuchy wiatru do 50-60 km/h.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here