W związku z nadciągającym orkanem Nikolas postanowiliśmy informować państwa na bieżąco o zaistniałej sytuacji. Po porannych opadach śniegu pora na uaktywnienie się konwekcji, a wraz z nią pojawiać się będą silne opady różnego rodzaju, którym towarzyszyć będzie silny wiatr.

22:43 – Wiatr przybiera na sile w zachodnich regionach. Pojedyncze porywy w województwie Lubuskim osiągają miejscami 95 km/h.

22:30 – Informację na facebooku podaje nowasroda.pl – lokalny portal informacyjny „Przez Henrykowo i Olszewo przeszła trąba powietrzna. W akcji biorą udział: policja i jednostki straży pożarne. Na miejsce zdarzenia przyjechał Burmistrz, Prezes Usług Komunalnych, ZGK i radna Sejmiku Województwa – Katarzyna Kaźmierczak. Pierwsze zdjęcia z miejsca zdarzenia. Późnym wieczorem więcej materiałów” – link do zdjęć – link.

22:20 – Jak długo będzie jeszcze wiać? Tego dowiecie się na podstawie prognozy serwisu windyty.com. Po kliknięciu w link zobaczycie mapkę z obecną siła wiatru. Przy wyborze godziny w lewym dolnym rogu będziecie mogli zobaczyć siłę i kierunek wiatru w kolejnych dniach i godzinach. Niestety w święta wiatr zmieni kierunek na północny, będzie zimno!

22:00 – Jak obecnie prezentuje się wietrzna mapa Polski?

porywywiatru

21:40 – W centrum Wrocławia porywy dochodzą i przekraczają 90 km/h. Strefa z najsilniejszym wiatrem wciąż jest nad Niemcami. Mieszkańców zachodu kraju czeka bardzo niespokojna noc.

21:10 – Niezwykle silna wichura ma miejsce na Dolnym Śląsku.  W okolicy Wrocławia wiatr osiąga prędkość ponad 100 km/h!

21:00 – Więcej informacji ze Środy Wielkopolskiej. Wszystko wskazuje, że mieliśmy do czynienia jednak z trąbą powietrzną. Potwierdzają to również inne serwisy informacyjne – tvnmeteo.tvn24.pl

20:10 – W Olszewie koło Środy Wielkopolskiej w dzień przeszła wichura, która przez niektórych określana była jako trąba powietrzna. Film z tej wichury:

https://www.youtube.com/watch?v=_-v-E8-0ilI

19:50 – Od dłuższego czasu wzmaga się wiatr na zachodzie kraju. Zamieszczamy mapę maksymalnych porywów zmierzonych przez stacje pogodowe. Apogeum silnego wiatru wciąż jeszcze przed nami.

cgicurrentgraph

18:30 – Silne komórki można powiedzieć burzowe przechodzą przez woj. Dolnośląskie, Opolskie, Łódzkie i Wielkopolskę. Ich siła jest porównywalna do tych burz z lata! Towarzyszy im silny opad, oraz niszczycielski wiatr ! Komórki te zmierzają w kierunku zachodnim

18:00 – Jak donoszą różne portale, wiele samolotów ma problemy z lądowaniem…silny wręcz huraganowy wiatr aktualnie wieje nad Niemcami stąd te problemy lotnicze. W zachodniej i centralnej Polsce pojawia się coraz więcej komórek konwekcyjnych, z których porywy mogą wynosić już 100km/ !

17:30 – Można powiedzieć, że powoli wiatr rozkręca się.. nasi czytelnicy informują o porywach dochodzących już do około 90 km/h.

17:00 – Maksymalne porywy wiatru odnotowane dzisiaj:

cgicurrentgraph

16:30 – Na zachodzie i w centrum występują opady konwekcyjne. Jak poinformował nas czytelnik „lubmt”, konwekcji towarzyszy wiatr w porywach do około 70km/h, opady deszczu i gradu oraz wyładowania atmosferyczne. Na wschodzie wzdłuż frontu sypie śnieg.