Silny wiatr, wichury
Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com

Po raz pierwszy w czasie tegorocznej jesieni spodziewamy się tak groźnej aury. Już jutro nad Polską wędrować będzie niż Xavier, który przyniesie nam bardzo silne porywy wiatru oraz opady deszczu. Pamiętajmy, aby unikać starych drzew oraz innych obiektów, które mogą zostać uniesione lub powalone przez wiatr.

Czekają nas prawdziwe wichury

Silniejszych porywów wiatru spodziewamy się już dzisiejszej nocy, gdy z północy w głąb kraju wędrować będzie strefa opadów deszczu. Na północy kraju nie wykluczamy powstania struktury liniowej z burzami, która może nieść ze sobą porywy do 60-70 km/h oraz pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Następnie aura powinna się uspokoić, lecz będzie to cisza przed „burzą”.

Załamanie pogody w czwartek i w nocy na piątek

Prawdziwe załamanie pogody przyniesie niż Xavier, który wędrować będzie nad północną częścią kraju. W wyniku powstania dużego gradientu ciśnienia po południowej stronie niżu dojdzie do powstania bardzo silnych porywów wiatru.

Prognoza silnego wiatru nad Polską

Strefa czerwona:
Występowanie silnego wiatru od godziny 13 do 22. Porywy mogą wynieść od 65-70 km/h do 80-90 km/h. Nie wykluczamy punktowych silniejszych porywów wiatru w czasie przechodzenia struktury liniowej.
Strefa brązowa (zachód Polski):
Występowanie silnego wiatru od godziny 13 do 22. Porywy mogą wynieść od 55-60 km/h do 70-80 km/h. Nie wykluczamy punktowych silniejszych porywów wiatru w czasie przechodzenia struktury liniowej.
Strefa brązowa (wschód Polski):
Występowanie silnego wiatru od godziny 21 (czwartek) do 6 (piątek). Porywy mogą wynieść od 55-60 km/h do 70-80 km/h. Nie wykluczamy punktowych silniejszych porywów wiatru.
Stefa zielona:
Porywy wiatru wyniosą do 50-60 km/h, niewykluczone chwilowe silniejsze porywy wiatru do 70-80 km/h.

Początek dnia przyniesie jeszcze niezbyt silne porywy wiatru do 40 km/h oraz opady deszczu, początkowo na zachodzie, a następnie w centrum kraju. Dopiero po południu od zachodu kraju siła wiatru zacznie szybko wzrastać.

Apogeum wichur spodziewamy się po południu i wieczorem na zachodzie oraz we wczesnych godzinach nocnych w centrum, a dopiero w drugiej części nocy na wschodzie Polski. Uwaga, gdyż porywy wiatru mogą być bardzo potężne i dochodzić do 80-90 km/h na zachodzie i do 65-80 km/h w centrum i na wschodzie. Ponownie prognozujemy pojawienie się struktury liniowej, która może przynieść jeszcze silniejsze porywy wiatru do 100 km/h.

Spodziewamy się, że silny wiatr powali wiele drzew, gdyż te nie zgubiły jeszcze liści przed zimą, przez co gałęzie są cięższe i bardziej łamliwe. Pamiętajmy, aby uprzątnąć lekkie przedmioty z balkonów i zabezpieczyć te, które mogłyby być porwane przez wiatr. Unikajmy też sąsiedztwa dużych i starych drzew.