Deszczowy i pochmurny dzień

Kolejny tydzień sierpnia mija pod znakiem suchej i słonecznej aury. Niestety pogłębia to deficyt opadów i suszę w naszym kraju. Opady, które pojawiły się w Polsce na początku tygodnia były przysłowiową kroplą w morzu potrzeb. Deszcz w najbliższym czasie pojawi się dopiero pod koniec tygodnia, ale będą raczej opady symboliczne i lokalne. Większa szansa na większe opady dopiero w przyszłym tygodniu.

Obecna pogoda, która jest błogosławieństwem urlopowiczów, stała się jednocześnie gehenną tysięcy rolników w Polsce. Opady o ile się pojawią, nie uratują już upraw, które w znacznej większości zostały zniszczone przez deficyt wody. Straty liczy się już setkach milionów złotych. Obecną sytuację na pewno odczujemy po naszych kieszeniach, za sprawą wzrostu cen warzyw i ich przetworów.

Niedługo pojawią się opady

W prognozach widać opady deszczu, które pojawią się w czasie najbliższego weekendu na południu i południowym wschodzie, ale te za pewne będą bardzo symboliczne i pojawią się tylko miejscami.

Na większe opady przyjdzie nam poczekać dopiero do połowy przyszłego tygodnia. Wówczas dojdzie do wyraźnego osłabienia wyżu skandynawskiego, który pozwoli dotrzeć niżom atlantyckim do centralnej części Europy. Opady powinny pojawić się na zachodzie oraz w centrum, mniejsze sumy wystąpią na wschodzie kraju.

Niestety prognozy na dłuższe terminy nie są obiecujące, gdyż dojdzie do powstania kolejnego ośrodka wysokiego ciśnienia. Tym razem nad Ukrainą, a to zwiastuje napływ ciepłego i suchego powietrza oraz brak opadów.