Kwitonące wiśnie, wiosna w pełni

Weekend upłynął pod znakiem wiosennej aury niemal w całym kraju. Najcieplej było na zachodzie, gdzie zanotowano miejscami 16,17 stopni. Wysokie temperatury przypomniały nam, że wielkimi krokami zbliża się wiosna. Jak będzie wyglądała ona według synoptyków serwisu AccuWeather? Zapraszamy do zapoznania się z prognozą długoterminową.

Wiosna w Europie zapowiada się dość zróżnicowanie. W wielu regionach mogą wystąpić intensywne opady deszczu, a na wschodzie Europy na dłużej zagości zima. Niestety, synoptycy spodziewają się również groźnych incydentów wiatrowych oraz bardzo suchych okresów.

Prognoza dla Polski

Prognoza AccuWeather na wiosnę 2019
Prognoza AccuWeather na wiosnę 2019 | źródło: accuweather.com

Jak widać na załączonej mapie, wiosna w Polsce będzie miała 3 różne oblicza. Według synoptyków na wschodzie kraju dłużej utrzyma się zimowa aura ze śniegiem i ujemnymi temperaturami. Z kolei na zachodzie mogą pojawić się suche epizody z cieplejszą aurą. Na północy kraju wiosna bardziej mokra niż zazwyczaj.

Europa Zachodnia

Półwysep Iberyjski będzie zmagał się z brakiem opadów oraz wysokimi temperaturami, które mogą doprowadzić do suszy. Na suchą aurę będą narzekali również rolnicy z Niemiec i Włoch, lecz nie powinna ona tak doskwierać jak w Hiszpanii czy Portugalii. Synoptycy przewidują łagodną wiosnę we Francji oraz południowej Anglii.

Europa Północna

Na północny Wysp Brytyjskich, Holandii, Belgii, północy Niemiec oraz w Skandynawii wiosna będzie bardziej mokra niż zazwyczaj. Niebezpieczna sytuacji może pojawić się na północy Europy, gdzie opady deszczu oraz topniejący śnieg znacząco zwiększy zagrożenie powodziowe w tej części kontynentu. Groźne incydenty wiatrowe pojawią w Danii, Norwegii oraz południowej Szwecji.

Europa Wschodnia oraz Bałkany.

Według prognozy mieszkańcy Europy wschodniej powinni uzbroić się w cierpliwość. Marzec oraz kwiecień upłynie pod znakiem chłodnej aury. Wiosna pojawi się tutaj ze sporym opóźnieniem. Marzec na Bałkanach również może być chłodniejszy niż zwykle, jednakże w kwietniu oraz maju pojawią się pierwsze, silne epizody burzowe, które lokalnie mogą powodować podtopienia oraz powodzie błyskawiczne. Podobnie jak w Skandynawii dużym zagrożeniem będą opady deszczu połączone z topnieniem śniegu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here