Kometa
Kometa - zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)

Już za nieco ponad 2 miesiące, na fanów astronomii i obserwatorów nieba, ale nie tylko, czeka prawdziwa gratka. Jeżeli nic nie ulegnie zmianie, na niebie będzie można zaobserwować najjaśniejszą kometę od kilkudziesięciu lat.

Kometa Atlas zbliża się do Słońca

Kometa Atlas, bo tak nazwali ją astronomowie, przeleci obok Słońca 31 maja. Oczywiście, pod warunkiem jeśli nie ulegnie rozpadowi, gdy zbliży się do naszej dziennej gwiazdy.

Lecąca kometa na niebie
Lecąca kometa na niebie – zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)

Może być widoczna w ciągu dnia

Astronomowie potwierdzili, że kometa jest tak jasna, że gdy będzie leciała obok Słońca, jej ogon będzie widoczny w ciągu dnia. Jej jasność ma wynieść od +1 do -5 magnitudo (wielkość gwiazdowa czyli jednostka do określania blasku gwiazd), a niewykluczone, że wartości te będą sięgały nawet -10/-11 magnitudo. Dla porównania Księżyc ma blask na poziomie -13 magnitudo.

Ostatni taki przypadek pół wieku temu

Ostatni raz tak jasną kometę na naszym niebie można było obserwować w październiku 1965 roku. Kometa ta wówczas nazywana była Wielką Kometą. Dodatkowo, podobna kometa przeleciała obok słońca w 1884 roku i miała podobną trasę jak kometa Atlas, która właśnie zbliża się do słońca.

Kometa na niebie
Kometa na niebie – zdjęcie ilustracyjne (pixabay.com)

Spektakl nie jest pewny

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że 31 maja 2020 roku będzie szansa na obserwację tego niecodziennego spektaklu na niebie, aczkolwiek możliwe również, że nie będzie nam dane tego zobaczyć. Wszystko przez to, że nie wiadomo jak kometa zachowa się, gdy będzie blisko Słońca. Możliwy jest scenariusz, że wówczas planetoida ulegnie rozpadowi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here