Oko huraganu
Oko huraganu (pixabay.com)

Tropikalna depresja, następnie burza w szybkim tempie urosła do miana huraganu. Obecnie tajfun Haiyan jest huraganem 3 kategorii, a wiatr w jego obrębie wieje z prędkością niemal 200 km/h.

Synoptycy przewidują, że huragan jeszcze przybierze na sile, osiągając 4 kategorię stanie się super tajfunem, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przez moment osiągnie 5 najwyższą kategorię. Wówczas podmuchy wiatru mogą wynosić 250 km/h.

Trasa Tajfunu Hayian
Trasa Tajfunu Hayian grafika: wunderground.com

W najbliższych dniach żywioł ma uderzyć na Filipiny w piątek rano czasu lokalnego, posiadać będzie wówczas 4 kategorię. Zagrożona jest stolica Filipin Manila, którą zamieszkuje blisko 12 milionów ludzi. W dalszej kolejności co przedstawia zamieszczone zdjęcie huragan uda się w kierunku półwyspu Indochińskiego, który obecnie nękany jest przez tropikalną depresję (głęboki tropikalny niż) przynoszącą ulewne opady deszczu.

Huragan Haiyan najbardziej niszczycielski?

Istnieje ryzyko, że huragan Haiyan okaże się najbardziej niszczycielskim w tym roku, ulewny deszcz powodować będzie powodzie i podtopienia, a także lawiny błotne. Niszczyć będzie domostwa, uprawy i szlaki komunikacyjne. Dodatkowo będzie naprawdę potężnie wiać, huragan 4 kategorii osiąga siłę wiatru pomiędzy 170km/h-210km/h.