Gwałtowne burze występują najczęściej w lipcu i sierpniu

Po spokojniej pierwszej połowie tygodnia, przed nami cieplejsza i burzowa druga jego część.

Środa burzowa we wschodniej części kraju

Do Polski znów zacznie płynąć niestabilna, gorąca i wilgotna masa powietrza. Będzie to sprzyjać rozwojowi burz już od godzin porannych.

W dniu dzisiejszym burz spodziewamy głównie na wschodzie i południu. Burze mogą być miejscami gwałtowne, z dużą ilością wyładowań, nawalnymi opadami deszczu, wiatrem w porywach do 80-90 km/h i gradem. Zjawiska będą miały charakter na ogół lokalny, choć nie wykluczamy pojawienia się bardziej złożonych struktur wielokomórkowych.

Prognoza burz
Prognoza burz na środę 17 czerwca 2020

W czwartek burz więcej

Jutro burzowo będzie w większości kraju, choć mogą być one słabsze i bardziej lokalne niż w środę. Podobnie jak w dniu dzisiejszym, tak i jutro lokalnie burze mogą być gwałtowne. Zagrzmi w centrum, na południu, wschodzie i północy.

Obszar występowania burz
Obszar występowania burz 18 czerwca 2020

Piątek ponownie z burzami

W piątek burze możliwe niemal wszędzie, z wyjątkiem zachodu i południowego zachodu. We wschodniej i centralnej części kraju mogą tworzyć się burze wielokomórkowe łączące się w zorganizowane struktury. Podczas takich burz silnie powieje, do tego pojawią się ulewy oraz grad.

Obszar występowania burz
Obszar występowania burz 19 czerwca 2020

Weekend również burzowy

Weekend zapowiada się również burzowo. Burze będą występowały na przeważającym obszarze kraju, na ogół będą lokalne, ale podobnie jak w poprzednich dniach, nie wykluczamy gwałtowniejszych zjawisk.

Obszar występowania burz
Obszar występowania burz 20 czerwca 2020 | fot. windy.com
Obszar występowania burz
Obszar występowania burz 21 czerwca 2020 | fot. windy.com

Podsumowując, czeka nas burzowa druga połowa tygodnia. Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, lokalnie burze mogą okazać się naprawdę gwałtowne. Warto więc zachować ostrożność, jeśli widzimy, że zbliża się burza. Jeśli przebywamy w górach, warto zachować wszelkie środki ostrożności, o których pisaliśmy w artykule: Burza w górach. Poznaj zasady zachowywania się podczas burzy

Ponadto zachęcamy do śledzenia aktualnej sytuacji pogodowej:

PROGNOZA BURZ

RADARY OPADÓW

DETEKTOR WYŁADOWAŃ NAD POLSKĄ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here