Przelotne opady śniegu

Wygląda na to, że tradycji musi się stać za dość i czekają nas białe święta. Wstępne prognozy modeli długoterminowych wskazują na możliwość wystąpienia intensywnych opadów śniegu i to na przeważającym obszarze kraju.

Sytuacja synoptyczna nad Europą

Model długoterminowy CFS prognozuje wystąpienie układu wysokiego ciśnienia nad Wyspami Brytyjskimi, który wespół z frontami atmosferycznymi nad Skandynawii sprowadziłby do środkowej Europy arktyczny chłód.

Jakiej pogody się spodziewać w święta?

Model CFS
Model CFS. Grafika lowcysniezyc.pl

W Wielkanoc temperatura będzie raczej niska, na krańcach północnych wyniesie około 7-8°C, a na południowym wschodzie jeszcze 13-15°C. W nocy z niedzieli na poniedziałek ma się gwałtownie ochłodzić, a opady deszczu przejdą w opady mieszane, nad ranem ma padać już sam śnieg. Z racji napływu arktycznych mas powietrza w Poniedziałek Wielkanocny w całym kraju wystąpi dość silna konwekcja z intensywnymi opadami krupy śnieżnej, gradu i samego śniegu. Temperatura nie powinna przekraczać 5°C, do tego będzie silnie wiać, co jeszcze bardziej spotęguje odczucie chłodu.

Prognozy te utrzymują się już od jakiegoś czasu. Oby tylko nie powtórzyła się sytuacja sprzed 2 lat, gdy silne przymrozki wymroziły kwiaty na drzewach owocowych. Mamy nadzieję, że pomimo złych prognoz na Wielkanoc, wszystkim dopisywać będzie dobry humor, przynajmniej dzisiaj :-).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here