W świętego Szczepana do Polski zawitała zima

Do USA wkroczył rekordowo głęboki układ niskiego ciśnienia. Przynosi on zróżnicowaną aurę na terenie Stanów Zjednoczonych. Można powiedzieć, że pogoda pokazuje każde swoje oblicze.

Winny układ niskiego ciśnienia

Zamieszanie pogodowe wynika z układu niskiego ciśnienia, który wkroczył od zachodniego wybrzeża nad USA. Jest on wyjątkowo głęboki. Ciśnienie w jego centrum spadło do 970 hPa. Jest to prawdopodobnie najgłębszy układ niskiego ciśnienia w historii jeśli chodzi o ten okres czasu.

Silny wiatr, ulewy i śnieżyce

Ze względu na bardzo dużą różnicę ciśnienia, w stanach północnych, północno-wschodnich oraz w górach porywy wiatru osiągają i przekraczają 100 km/h. Do tego występują ulewy oraz śnieżyce.

W okolicach Wielkich Jezior spadło już 20-30 cm śniegu. Ze względu na mroźną aurę, śnieg jest suchy, a silny wiatr powoduje zamiecie i zawieje. Zaspy przekraczają wysokość pół metra, co powoduje paraliż drogowy.

Śnieżyce występują również w wielu częściach stanu Minnesota. Tam w niektórych regionach pokrywa śnieżna osiąga 10-20 cm.

Prognozy pokazują, że w najbliższych godzinach śnieg spadnie również w Nowym Jorku.

Ciepło w Kalifornii

Gdy na północy USA szaleje zima, w Kalifornii ociepliło się. W górach zaczął wiać wiatr fenowy, który jeszcze bardziej podnosi temperaturę.

Ze względu na panującą suszę, silny wiatr roznieca pożary roślinności.

W rejonie Santa Barbara spłonęło niemal 1700 hektarów roślinności. Strażacy nie mogą sobie do końca poradzić z żywiołem. W związku z tym zostało ewakuowanych kilka tysięcy osób, które zamieszkują okoliczne tereny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here