Gwałtowne burze występują najczęściej w lipcu i sierpniu

Jutrzejszy dzień przyniesie dynamiczną pogodę nad Polską. Nasz kraj znajdzie się w obrębie wpływu pofalowanego frontu atmosferycznego. Spodziewamy się opadów deszczu, a na wschodzie, częściowo w centrum i na południu przejdą burze, które mogą być gwałtowne.

Sytuacja synoptyczna nad Polską

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

We wtorek Polska znajdować się będzie w obrębie zatok niskiego ciśnienia i związanego z nimi pofalowanego frontu atmosferycznego. Oznacza to styk dwóch różnych mas powietrza, chłodnej polarnomorskiej na zachodzie i ciepłej na wschodzie. W tych warunkach dojdzie do powstania gwałtownych zjawisk burzowych.

Burze wystąpią w drugiej części dnia

Poranek przyniesie intensywne opady deszczu na zachodzie, południowym zachodzie, a także częściowo w centrum. Na wschodzie ma padać najsłabiej. Strefa opadów przemieszczać się będzie w kierunku północnym. Stefa nad zachodnią częścią kraju utrzymywać się będzie przez większą część dnia.

Prognoza burz nad Polską

Na wschodzie i w centrum po wypogodzeniu się nieba, dojdzie do intensywnego formowania chmur burzowych. Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się w centrum oraz na wschodzie i na północnym wschodzie kraju.

Głównym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu, których suma może dojść do 20-30 mm. Dodatkowym zagrożeniem będą opady gradu do 3-4 cm, a także silne porywy wiatru, które mogą lokalnie dochodzić do 90-100 km/h. Nie wykluczamy uformowania się struktury liniowej, która punktowo może przynieść silniejsze porywy wiatru prostoliniowego (downburst). Nie wykluczone jest także formowanie trąb powietrznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here