Gwałtowne burze występują najczęściej w lipcu i sierpniu

Jutrzejszy dzień przyniesie dynamiczną pogodę nad Polską. Nasz kraj znajdzie się w obrębie wpływu pofalowanego frontu atmosferycznego. Spodziewamy się opadów deszczu, a na wschodzie, częściowo w centrum i na południu przejdą burze, które mogą być gwałtowne.

Sytuacja synoptyczna nad Polską

Synoptyczna mapa Europy
Synoptyczna mapa Europy. Grafika: metoffice.gov.uk

We wtorek Polska znajdować się będzie w obrębie zatok niskiego ciśnienia i związanego z nimi pofalowanego frontu atmosferycznego. Oznacza to styk dwóch różnych mas powietrza, chłodnej polarnomorskiej na zachodzie i ciepłej na wschodzie. W tych warunkach dojdzie do powstania gwałtownych zjawisk burzowych.

Burze wystąpią w drugiej części dnia

Poranek przyniesie intensywne opady deszczu na zachodzie, południowym zachodzie, a także częściowo w centrum. Na wschodzie ma padać najsłabiej. Strefa opadów przemieszczać się będzie w kierunku północnym. Stefa nad zachodnią częścią kraju utrzymywać się będzie przez większą część dnia.

Prognoza burz nad Polską

Na wschodzie i w centrum po wypogodzeniu się nieba, dojdzie do intensywnego formowania chmur burzowych. Najgroźniejszych zjawisk spodziewamy się w centrum oraz na wschodzie i na północnym wschodzie kraju.

Głównym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu, których suma może dojść do 20-30 mm. Dodatkowym zagrożeniem będą opady gradu do 3-4 cm, a także silne porywy wiatru, które mogą lokalnie dochodzić do 90-100 km/h. Nie wykluczamy uformowania się struktury liniowej, która punktowo może przynieść silniejsze porywy wiatru prostoliniowego (downburst). Nie wykluczone jest także formowanie trąb powietrznych.

Co sądzisz o artykule?
Like
Love
Haha
Wow
Sad
Angry

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here