Od kilku dni trwa kolejna w tym roku erupcja góry Sinabung. Wulkan wybuchł 5 października i od tego czasu spędza sen z powiek okolicznym mieszkańcom. Obecnie jest to najaktywniejszy wulkan w całej Indonezji.

Potężna wulkaniczna góra Sinabung znów daje o sobie znać groźną erupcją, która trwa od 5 października. Wówczas ewakuowano ponad 3 tysiące osób, które do dnia dzisiejszego przebywają w tymczasowych schroniskach. Cały czas władze podtrzymują stan najwyższej gotowości, gdyż aktywność wulkanu wciąż jest na wysokim poziomie.

Istnieją także obawy, że spływająca z góry lawa może dotrzeć do wiosek położonych w jej pobliżu i spowodować liczne pożary. Wiele miejscowości jest opustoszałych od zeszłego roku, gdy wulkan po raz pierwszy przypomniał o swoim istnieniu. Przypominamy, że pierwsza erupcja po blisko 400 latach snu miała miejsce 24 października ubiegłego roku – Wulkan Sinabung w Indonezji pluje dymem.

Nie chodzi tu o wioski położone w bezpośrednim sąsiedztwie, ale nawet te położone poza pierścieniem bezpieczeństwa, który wynosi 3 kilometry od podstaw wulkanu. Spora część mieszkańców właśnie z tego względu boi się wrócić do swych domostw. Potwierdzają to również władze, które zalecają cierpliwość. Powrót będzie możliwy dopiero, gdy góra powróci do stanu uśpienia.

Obecnie niemal każdego dnia wulkan Sinabung wyrzuca kolejne kłęby wulkanicznego pyłu i popiołu. Nikt nie wie, kiedy sytuacja wróci do normy. Należy pamiętać, że nawet pozornie uśpiony wulkan może wybuchnąć w każdej chwili i to bez sygnałów ostrzegawczych. Przypomniał ostatnio o tym wulkan Ontake w Japonii.

Źródło thejakartapost.com (zdjęcie nypost.com)