Wybuch wulkanu
Wybuch wulkanu (pixabay.com)

W czwartek (24.10) doszło do erupcji wulkanu  Sinabung znajdującego się w zachodniej Indonezji, nieopodal miasta Medan. W wyniku wybuchu wulkanu doszło do emisji ogromnych ilości wulkanicznego pyłu do atmosfery. W ostatnim czasie wulkan był również niespokojny, przez co część osób mieszkających najbliżej zmuszonych została do opuszczenia swoich domów.

Wysokość chmury dymu miała ponad 3 kilometry, na szczęście brak jest wieści o jakichkolwiek zniszczeniach bądź o osobach rannych. Jak donoszą świadkowie erupcji drzewa i pobliskie miasta zostały pokryte wulkanicznym pyłem, zmusiło to władze do ewakuacji około 3ooo osób. W czasie erupcji nie doszło do wycieku lawy czy powstania rumowiska, jednak władze ostrzegły turystów, aby ci nie zbliżali się bliżej niż na odległość dwóch kilometrów do krateru.

Kolejna erupcja wulkanu Sinabung

W ostatnim miesiącu więcej niż 15000 osób zostało zmuszonych do ucieczki przed wulkanem, kiedy ten przebudził się po 3 letnim uśpieniu. Zionął wówczas pyłem, popiołem i ogniem. Poprzednia poważna erupcja miała miejsce w sierpniu 2010 roku i spowodowała śmierć dwóch osób, ponad 30000 mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Zdezorientowało to badaczy, ponieważ wulkan pozostawał w uśpieniu od 400 lat.

Wulkan Sinabung  jest jednym ze 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, położony jest w tak zwanym pierścieniu ognia – strefie aktywnej sejsmicznie okalającej ocean Spokojny.