Jasne światło eksplodującej gwiazdy dotarło w końcu do Ziemi. Dzięki temu obserwatorzy nocnego nieba mogli nareszcie zaobserwować to wspaniałe i jakże malownicze zjawisko. Supernowa znajduje się w galaktyce Cygaro (M82) i oddalona jest od Ziemi o niespełna 11-12 milionów lat świetlnych co czyni ją najbliżej położoną naszej planety.

Najprawdopodobniej pierwszymi odkrywcami wybuchu supernowej byli studenci z Obserwatorium Astronomicznego położonego przy Uniwersytecie w Londynie. Odkrycia dokonano dokładnie 21 stycznia tego roku. Jest wystarczająco jasna, aby mogła być zaobserwowana przez małe teleskopy. Wszystko wskazuje na to, ze w najbliższym czasie stanie się jeszcze jaśniejsza.

Poniżej prezentujemy zdjęcia, które ukazały się na łamach serwisu earthsky.org:

supernova-M82-Thomas-Wildoner supernova-M82-Mike-Hankey-1-22-2014-e1390507844385supernova-M82-Scott-MacNeillJak widać na załączonych zdjęciach, na niebie pojawia się mały jasny punkt. Znawcy tematu twierdzą, że potrafi rozświetlić nawet całą galaktykę. Czy można w ten sposób zobaczyć jak powstawał Wszechświat, jedno jest pewne – tak naprawdę nic o tym nie wiemy.

3 KOMENTARZE

  1. nic mi więcej nie potrzeba oprócz bezchmurnego nieba
    W teleskopie z odpowiednim okularem widać w jednym polu widzenia z galaktyką M82 galaktykę ,M81,zapewniam ,że wspaniały widok.

  2. ale to co widzimy już dawno, było:) tylko 11 milionów lat temu, tylko dopiero teraz do nas światło doleciało. W kosmosie jesteśmy mniejsi niż bakterie! to są takie odległości że nie da się tego ogarnąć wyobraźnią

  3. Być może ,że te gwiazdy i obiekty już nie istnieją ,naprawdę nie do ogarnięcia

Comments are closed.