Ulewa i przelotne opady latem (lipiec i sierpień)

Od kilku dni zwrotnikowe i wilgotne masy powietrza przynoszą nam upały i burze. Aż szkoda, że to ostatnie dni wakacji. W niedzielę zapowiada się kulminacja wysokich temperatur.

Upał dociera do Polski

Od kilku dni trwa wyraźny napływ gorącego powietrza do Polski. Temperatura szybko wzrasta do wartości przekraczających 30 stopni Celsjusza. Dzisiejszy dzień zapisał się jako bardzo gorący, w centrum temperatura osiągnęła 34 stopnie. Takich wartości nie widzieliśmy od wielu dni.

Upał w Polsce 29 sierpnia 2019
Upał w Polsce 29 sierpnia 2019. Grafika weatheronline.co.uk

Najprzyjemniejsze wartości temperatur notowaliśmy nad morzem, gdzie „dobrą robotę” robiła morska bryza. Z upałem przyjdzie się nam zmagać jeszcze przez klika dni.

Weekend będzie gorący

Kto zaplanował urlop na koniec sierpnia może być zadowolony. Jest słonecznie i gorąco, ale popołudniami musimy liczyć się z groźnymi burzami. Najbliższe dni także przyniosą taką pogodę.

W piątek temperatury będą niższe niż w czwartek, ale na południu Polski temperatura także przekroczy 30 stopni, szybując do 30-31°C. Nad morzem około 23-25°C. Nie zabraknie burz, które wystąpią od województw centralnych po południe kraju.

W sobotę znów goręcej, na północnym wschodzie temperatura wzrośnie do 24-25°C. Na południu i wschodzie do 28-29°C, a na zachodzie do 32-33°C. Po południu oraz wieczorem burze miejscami wystąpią w południowej części kraju.

W niedzielę czeka nas apogeum fali upałów. Na wschodzie temperatura wyniesie około 29-30°C, w centrum 31-32°C, a na zachodzie 33-34°C! Wieczorem na zachodzie zaznaczy się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie groźne burze.

Fala upałów zakończy się w poniedziałek, gdy chłodny front wyprze zwrotnikowe masy powietrza znad wschodniej części kraju. W kolejnych dniach do Polski docierać będzie wyraźnie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarnomorskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here