Do 449 osób wzrosła liczba ofiar katastrofalnego w skutkach trzęsienia ziemi, które nawiedziło Nepal. Trzęsienie wystąpiło w godzinach porannych i miało siłę 7.9 stopnia w skali Richtera. Trwa akcja ratownicza, jest wielu rannych.

Trzęsienie wystąpiło w dniu dzisiejszym o godzinie 06:11 (UTC). Według chińskich służb geologicznych wstrząs miał siłę 8.1 stopnia w skali Richtera, wystąpił na głębokości 20 km. Według amerykańskich służb wstrząs był słabszy i wyniósł 7,9 magnitudy, i znajdował się na głębokości 15 km. Epicentrum znajdowało się około 77 kilometrów na północny wschód od stolicy Nepalu Katmandu. Zobacz na mapie Google

Region, który nawiedziło trzęsienie jest bardzo gęsto zaludniony. W promieniu 100 km od epicentrum trzęsienia zamieszkuje ponad 6,5 miliona osób. Zniszczenia są bardzo poważne, uszkodzone zostały domy, budynki publiczne, drogi i koleje. Trwa akcja ratunkowa i organizowanie pomocy dla najbardziej poszkodowanych. Więcej zdjęć można zobaczyć pod linkiem indyjskiego serwisu informacyjnego Zdjęcia trzęsienia ziemi w Nepalu

Uwaga, gdyż nie wszystkie przeznaczone są dla dzieci.

Siła trzęsienia była tak duża, że wstrząsy były odczuwalne również w Kalkucie czy Delhi. Po głównym wstrząsie pojawiła się seria wstrząsów wtórnych, władze proszą ludność o zachowanie spokoju. W pobliżu Mount Everest zeszła lawia śnieżna, która zabiła 8 osób, a 30 raniła.

Oto nagranie z kamer fabrycznych pokazujących siłę trzęsienia:

https://www.youtube.com/watch?v=XEjuR_FFi98

Dzisiejsze trzęsienie ziemi okazało się najsilniejszym od ponad 80 lat. Ostatni tak silny wstrząs miał miejsce w 1934 roku.