Noc spadających gwiazd
Zdjęcie (pixabay.com)

Z 13 na 14 grudnia czeka nas deszcz meteorów. Dawcami emocji na niebie będzie rój meteorów Geminidów, który jest najaktywniejszym rojem, jaki możemy obserwować na ziemi. W tym roku wydaje się, że warunki do obserwacji będą raczej dobre. Księżyc ma być w nowiu – co może trochę przeszkadzać, zaś radiant znajdować się będzie wysoko nad południowym horyzontem. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze.

Spektakl na pewno odbędzie się tej o wyznaczonej porze i dniu, szacuje się, że w ciągu godziny będzie można zobaczyć od 50 do aż 100 „spadających gwiazd”. Największą aktywność rój będzie miał w nocy z 13 na 14 grudnia, chociaż meteory na niebie widoczne są już od 4-5 grudnia.

Geminidy to rój meteorów o radiancie w okolicy jasnych gwiazd Kastor i Pollux z gwiazdozbioru Bliźniąt. Rój najprawdopodobniej powstał z rozpadu planetoidy (3200) Phaethon.

7 KOMENTARZE

  1. Mój rekord to 207 Geminidów w ciągu 3-ech godzin.W tym roku niestety Księżyc około pełni skutecznie będzie przeszkadzał ale coś się zobaczy oby pogoda dopisała

  2. Niestety nie mam rozeznaniach w tej dziedzinie, ale to chyba dobry wynik:) jakieś 10 lat temu jak byłem jeszcze w liceum, był to sierpień bodajże, zorganizowaliśmy sobie jakieś ognisko i wtedy był deszcz meteorów i było ich bardzo dużo..:)

  3. Ja nigdy nie widziałam deszczu meteorów ,a szkoda bo to podobno pięknie wygląda jak lecą po kilkanaście a nawet kilkadziesiąt naraz, ci co widzieli mówią ,że można się przerazić nawet.

  4. Wspominam to bardzo miło, poza tym że było bardzo zimo:) Widok raczej nie przerażający, ale bardzo fascynujący, były momenty, że były 3,4 na raz:) pierwszy raz w życiu coś takiego widziałem i nie sądziłem, że meteorów potrafi być aż tak dużo.

Comments are closed.