Wietrzny dzień z silnym wiatrem
Wietrzny dzień (pixabay.com)

Po bardzo ciepłym weekendzie, nad Polskę wkroczył chłodny front atmosferyczny, który przyniósł nie tylko ochłodzenie, ale również silny wiatr, a lokalnie pojawiły się pierwsze w tym roku burze. Miejscami było bardzo groźnie.

Momentami wichury były bardzo silne

Poniedziałek i wtorek były bardzo wietrznymi dniami. Wiatromierze w całej Polsce notowały momentami bardzo silne podmuchy wiatru. Najsilniejsze były standardowo nad morzem oraz w górach. W Szczecinie pojedyncze podmuchy miały siłę 90 km/h, zaś w Ustce przekroczyły 100 km/h. Spośród miejscowości nadmorskich, najsilniejszy poryw wiatru odnotowano w Łebie – 104 km/h.

Bardzo mocno wiało również w górach. Na Śnieżce porywy przekroczyły 130 km/h! Na Kasprowym Wierchu wiatromierze również wskazały 100 km/h i więcej.

Silnie wiało również w centrum. W okolicach Kielc odnotowano poryw o sile 76 km/h. W Poznaniu podobnie, zaś w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego wiatromierze odnotowały maksymalny poryw w wysokości 86 km/h.

Maksymalne porywy wiatru w dniach 04-05.03.2019
Maksymalne porywy wiatru w dniach 04-05.03.2019 | źródło: weatheronline.pl

Miejscami było bardzo groźnie

Silne wichury przyczyniły się do wielu strat. Tysiące drzew było połamanych, przez co ponad 10 tysięcy osób miało przerwy w dostawie prądu. Kilkanaście samochodów było przygniecionych przez złamane gałęzie oraz konary drzew. Kilkadziesiąt budynków zostało uszkodzonych, zaś strażacy interweniowali blisko 1000 razy. Niestety, w związku z wichurami, 3 osoby zostały ranne.

Pojawiły się pierwsze burze

Poza wichurami, głównie na północnym zachodzie pojawiły się pierwsze wiosenne burze. Podczas ich występowania, wiatr jeszcze bardziej zwiększał na sile. Pojawiały się również obfite opady deszczu, gradu, a na północnym wschodzie, ze względu na niskie temperatury, padał również deszcz ze śniegiem.

Marzec miesiącem z dynamiczną pogodą

Tego typu pogoda w naszym kraju nie jest niczym nadzwyczajnym. Rozpoczęliśmy marzec, a to oznacza, że czeka nas dynamiczna aura. Ten miesiąc znany jest z tego, że pogoda bywa zmienna, może być bardzo ciepło, by na drugi dzień zaatakowała zima. W najbliższym czasie co prawda nie grożą nam śnieżyce, ale możliwe są dość spore skoki temperatur, ciśnienia i chwilami silniejszy wiatr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here