Chmura konwekcyjna nad Lublinem, która przyniosła śnieżycę

Wczorajszy dzień przyniósł dynamiczną aurę w naszym kraju. Padało wszystko, od deszczu przez deszcz ze śniegiem, po śnieg i krupę śnieżną. 

Sytuacja baryczna

Ze względu na gwałtowną wymianę ciepłego powietrza, na zimne arktyczne, doszło do sporej różnicy temperatur. Z tego względu pojawiły się chwiejne masy powietrza, a co za tym idzie, w wielu miejscach pojawiły się burze oraz intensywne opady.

Pojawiły się burze śnieżne

Najbardziej dynamiczna aura występowała w centralnej części kraju, gdzie pojawiły się nawet burze śnieżne. Jedna przeszła nad Warszawą, przyniosła intensywne opady śniegu, silny wiatr, momentami w porywach do 90 km/h oraz wyładowania atmosferyczne.

Burza śnieżna nad Warszawą związana z frontem chłodnym. Najbliższe wyładowanie chwile po 7min10sek filmu 😉

Opublikowany przez Pogoda w stolicy, jak i w okolicy Wtorek, 26 marca 2019

Tak gwałtowna pogoda była nie tylko w Warszawie, ale również w wielu innych miejscach w kraju. W okolicach Mławy z powodu trudnych warunków na drodze doszło do kilku wypadków i kolizji. W trakcie przechodzenia burz śnieżnych, porywy wiatru dochodziły do 80-90 km/h.

https://www.facebook.com/MeteoLubuskie/posts/1242831005874182

W wielu miejscach zagrzmiało

W centrum oraz miejscami na wschodzie pojawiły się również pojedyncze wyładowania w towarzystwie opadów deszczu oraz silniejszych porywów wiatru, do 60-70 km/h.

Wyładowania atmosferyczne nad Polską we wtorek 27.03.2019
Wyładowania atmosferyczne nad Polską we wtorek 27.03.2019 | źródło: lightningmaps.org

Miejscami zrobiło się biało

Ze względu na krótkotrwałe, ale za to intensywne opady śniegu w dzień i w nocy, dziś rano mieszkańcy wschodniej Polski zastali za oknami białe krajobrazy. Szybko jednak zniknęły, bowiem temperatury były dodatnie, a słońce jest już dość wysoko nad horyzontem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here